Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyoğlu'na Villa Tipi Muhtarlıklar

Beyoğlu İlçesi’ndeki 45 mahalleye bölgenin mimari karakterine uygun yeni muhtarlık binaları inşa ediliyor. Rengárenk boyanan binaların iç dizay

Hürriyet
Beyoğlu'na Villa Tipi Muhtarlıklar

b>Beyoğlu İlçesi’ndeki 45 mahalleye bölgenin mimari karakterine uygun yeni muhtarlık binaları inşa ediliyor. Rengárenk boyanan binaların iç dizaynı da belediyenin mimar ve iç mimarları tarafından yapılıyor.

Şu ana kadar altı muhtarlık binası bitirildi, üçü uygulama aşamasında. Bazı binalarda birden fazla muhtar hizmet veriyor. Yeni binalarına taşınan muhtar sayısı dokuzu buldu.

60-100 metrekare büyüklükteki binaların projesi ilçenin mimar olan Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ait. Talimhane'de bulunan binanın projesine talip bile çıkmış. Tarlabaşı çevresinde oto yedek parça dükkanları bulunan bir işadamı, Şehit Muhtar Mahallesi Muhtarı Mustafa Özçelik'e gelerek, ‘‘Muhtarlığın projesini alıp yapmayı düşündüğüm villada kullanmak istiyorum’’ demiş.

Her muhtarlık binasında tuvalet, mutfak, klima var. Koltuklar, çalışma masaları, oturma takımları, evrak dolapları yenilenmiş, bilgisayar verilmiş. Tüm muhtarlıklarda duvara monte edilmiş birer televizyon da bulunuyor. Duvarlardaki uyarı yazıları da standart hale getirilmiş. ‘‘Nakil gelmeden kayıt yapılmaz’’, ‘‘Nüfus cüzdanı gelmeden işlem yapılmaz’’ ve ‘‘Sigara içilmez’’ ibarelerinin yazı karakterleri ve duvarda kapladıkları hacimler aynı tutulmuş.

Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel yönetimin temeli ve halkla birebir temas halinde bulunan muhtarlık binalarını farklı bir kent felsefesiyle yenilemeye başladıklarını söylüyor: ‘‘Beyoğlu'ndaki 45 mahallenin altyapısını büyük oranda tamamladık. Şimdi sıra üstyapıda. Yani kültürel yaşamı doğrudan ilgilendiren kent mimarisi, sokak dokusu, kültür ve spor kompleksleri gibi kültürel ve sosyal donatı dediğimiz alanlarda. Bunları çok güzel yapmak zorundayız. Bu yapıların estetik değerini yüksek tutma gayreti içindeyiz. Çünkü, bunlar birer örnek olarak mahallelinin önünde durmalı. Dikkat ettim, bu binaları yaptığımız mahallelerde halk da kendi oturduğu evlere özen göstermeye başladı. Dış cephelerini boyamaya, sokaklarını daha temiz tutmaya gayret eder oldu.’’

Bina güzelleşince davranışlar da değişti, tekmeyle kapı açanlar şimdi düğmelerini ilikliyor

Kalyoncukulluk ve Kamer Hatun mahallelerinin muhtarlıkları aynı binada. Tarlabaşı Bulvarı'nda Kamer Hatun Camii'nin hemen karşısında yer alan muhtarlık binalarının yer aldığı alan iki yıl önceye kadar terk edilmiş bir arsaydı. Kamer Hatun Mahallesi Muhtarı İbrahim Kalay, Kadir Topbaş belediye başkanı olduğunda dilekçe vererek burada muhtarlık binası talebinde bulunmuş. Tarlabaşı istimlak artığı olan arazi birkaç ay içinde muhtarlık binası yapılabilmesi için projelendirilmiş. Yapi üç ayda bitirilerek iki muhtarlığın hizmetine sunulmuş.

Kasımpaşa, Kalyoncukulluk Mahallesi’nin 23 yıllık muhtarı Halit Uçar (59) eski binasının mahallenin ortasında mezbelelik bir yerde olduğunu söylüyor: ‘‘Eski binamıza insanlar kapıya tekme atarak girerdi. Şimdi ise kapıyı nezaketle çalıp, düğmelerini ilikleyerek içeri giriyorlar. Bazı kişilerin muhtarlığa gelecekleri gün kravat bile taktığını gördüm.’’

Kamer Hatun Mahallesi'nin 20 yıllık muhtarı İbrahim Kalay (57) ise ‘‘Yeni bina halkta acayip bir psikolojik etki bıraktı. Halit Bey'in de söylediği gibi eski binaya vatandaş sallapati bir biçimde girerdi. Şimdi buraya gelenler oturup tabloları inceliyor, mobilyalara bakıyor, çiçeklerle ilgileniyor’’ diyor.

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL MUHTARLIĞI OLACAK

Küçük Piyale Mahallesi muhtarlık binası yakında hizmete açılacak. Muhtarlığın üzerine inşa edildiği arazi yaklaşık bir dönüm. Piyalepaşa Bulvarı yapılırken istimlak fazlası olarak kalmış. Recep Tayyip Erdoğan döneminde hizmet binaları inşaatı için Beyoğlu Belediyesi'ne verilmiş. Yapı, belki de Türkiye'nin en güzel muhtarlık binası olacak. Çevresindeki yeşil alan düzenlenip Atatürk büstü de yapıldıktan sonra bir ay içinde hizmete açılacak.

Muhtar yeni binası için şiirli tablo yaptırdı

İsmini Şair Sururi'den alan Sururi Mahallesi İstanbul'un en eski yerleşimlerinden. Muhtar Osman Yaş (54), 15 yıldır görev başında. Beyoğlu'nun en büyük yerleşim alanlarından biri olan Sururi Mahallesi 13 bin nüfuslu. Muhtar Yaş, evinin altındaki beş-altı metrekarelik dükkánda hizmet veriyor. Ama yakında Sururi Parkı’na sırtını dayayan güzel binasına taşınacak. Muhtar şimdiden yeni bina için iki şiirden oluşan bir tablo yaptırmış. Şiirlerden biri Sururi'ye ait: ‘‘Yád eder misin gönül köyünde mihman olduğun / Işığında bu şehrin biçare derban olduğun.’’

Talimhane'de bir vaha Kuledibi muhtarlık kompleksi

Galata Kulesi'nin hemen altında bulunan muhtarlık binaları İstanbul'un en büyük ve güzel muhtarlık hizmet binaları kompleksi. Beyoğlu Belediyesi, Bereketzade, Müeyyizzade ve Tomtom Mahalleleri hizmet binalarını aynı çatı altında toplamış. Şahkulu Mahallesi'nin Büyükhendek Caddesi'nde bulunan hizmet ofisi sinagogun bombalanmasından sonra tahrip olunca buraya taşınmış. Böylece dört muhtarlık aynı binada toplanmış. Bu alan Galata Kulesi çevre düzenlemesi çalışmaları sırasında yapılmış. Çay bahçesi ve lokanta olarak tasarlanan mekanlar dört sene önce muhtarlık kompleksine dönüştürülmüş. Tomtom Mahallesi Muhtarı Doğan Veli Aferin, 10 yıldır görev yapıyor. Yazları turistlerin gelip muhtarlığın bahçesinde oturarak çay keyfi yaptıklarını, bu hizmet binalarının tüm İstanbul'a örnek olması gerektiğini savunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyogluna-villa-tipi-muhtarliklar_8676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!