Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beypazarı Parmak Isırttı

Tarihi Kentler Birliği son yıllarda bir açık hava müzesine dönüşen Beypazarı'nda toplandı. 80'in üzerinde belediye başkanının katıldığı toplantıda ilçe tüm tarihi kentlere örnek gösterildi.

Cumhuriyet ANKARA
Beypazarı Parmak Isırttı

Tarihi Kentler Birliği son yıllarda bir açık hava müzesine dönüşen Beypazarı'nda toplandı. 80'in üzerinde belediye başkanının katıldığı toplantıda ilçe tüm tarihi kentlere örnek gösterildi. Belediye Başkanı Mansur Yavaş, turist sayısındaki hızlı artış nedeniyle, kente bir sivil havaalanı kurmayı planladıklarını anlattı.

Tarihi Kentler Birliği'nin yılda 4 kez düzenlediği seminerlerden sonuncusu Beypazarı'nda toplandı. Oturum Başkanlığını Beypazarı'nın restorasyon çalışmalarına başlanmasını sağlayan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen 'in yaptığı toplantıya 80'i belediye başkanı olmak üzere 128 konuk katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, tarihi kentlerin ancak bilinçli belediyecilik anlayışıyla kurtarılabileceğini dile getirdi. Batı'da belediyeciliğin Türkiye'den çok daha önce başladığını ve kurumsallaştığını anlatan Özhaseki, "Bizde ise 1860'lı yıllarda belediyecilik kavramı ortaya çıktı. Daha önce köy hizmetleri, yol hizmetleri gibi faaliyetleri vakıflar yürütüyordu. Bir süre sonra vakıflar zayıflayınca o hizmetler de verilmemeye başladı. Günümüzde ise belediyecilik konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip değiliz'' dedi. Özhaseki, şöyle devam etti:

"Türkler, tarihte gittiği yerlerde sadece kaba kuvvete dayalı bir devlet yapısı kurmadı. Oralara kültürünü, medeniyetini adaletini götürdü. Ancak bugün gelinen noktada, ilçelere, illere büyük şehirlere baktığımız zaman tarihsel dokumuzu ve kültürel mirasımızı koruma bakımından bu birikimimizle örtüşen bir yapıyı göremiyoruz. Bunun birçok nedeni var. Toplantılarımızda bu konuları tartışıp fikir alışverişinde bulunuyoruz.''

Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, toplantıya katılan belediye başkan ve yetkililerine gerçekleştirdikleri projeler konusunda tavsiyelerde bulunurken, hazırladıkları projeleri anlattı. Beypazarı'nda bir termal tesis kurulması için son antlaşmalarını yaptıklarını ve kenti kültür turizminin ardından, sağlık turizmine de açacaklarını belirten Yavaş, 2007 yılı sonrası için bir de sivil havaalanı projesi üzerinde çalıştıklarını, söyledi. Yavaş, havaalanının 1500 m 2 boyutunda olacağını kaydetti.

Toplantının ardından Cumhuriyet Ankara 'ya açıklamalarda bulunan Yavaş, Tarihi Kentler Birliği'nin Beypazarı'nda ilk olarak 2002 yılında toplandığını ve kente gelen tüm ziyaretçilerin kaydedilen gelişme karşısında şaşırdıklarını kaydetti. 2002 yılında sadece bazı evlerin ön cephelerinin yapılmış olduğunu anlatan Yavaş, "Önceki toplantıya bakıldığında şimdi hem yapılar hem de tesisler açısında onun 3-4 misli öndeyiz. Gelenler de zaten bu konuda bizi fazlasıyla tebrik ediyorlar. Bu konuda herkesin Beypazarı'nı örnek aldığını görmek sevinç verici" değerlendirmesini yaptı.Beypazarı'nın gördüğü ilgiyi hakettiğini de dile getiren Yavaş, "Şu anda Türkiye'nin kendi yöresel ürünlerini tanıtma ve pazarlama açısından 1 numaralı tarihi kentidir" diye konuştu.

Beypazarı

'Beypazarı'nı halkın desteği yarattı'
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de Cumhuriyet Ankara 'ya yaptığı açıklamada, Beypazarı'nın inanılması güç bir gelişim gösterdiğini söyledi. Beypazarı'nı bu konuma getiren en önemli gücün halkın desteği olduğunu ifade eden Sözen, şöyle konuştu:

"Beypazarı'ndaki en önemli şey, süreci halkın kendisinin yürütüyor olması. Diğer kentlerde de süreç, seçilmiş yerel yöneticilerin, sivil toplum örgütlerini yanına almasıyla oluyor. Ancak buradaki en önemli nokta ilk olarak bölgede yetişmiş olan mimarların, ustaların, çırakların yardıma koşmasıdır.Buradaki başarı bundan 4-5 yıl önce Beypazarı halkının şimdi yeni yeni yapılmaya başlananı önceden görmüş olmalarıdır."

Beypazarı'nda gerçekleştirilen projelerin bir diğer önemli yanının ise en başından beri "nitelikli" olması olduğunu vurgulayan Sözen, " Onarıyoruz adı altındaki hatalara Beypazarı'nda düşülmedi" dedi. Sözen, " Özellikle konaklar üzerindeki çalışmanın bitirilmesinin ardından Beypazarı'nın ilgi çekmesi, bundan sonra üretilenin hemen ekonomiye dönüşmesi ve halka kazanç olarak geri dönmesi de yurttaşların kadın, erkek, çocuk olarak uğraşmasını sağladı. Bu kez destek daha da arttı. Böylece Beypazarı kendi iç denetimini de sağladı. Ve hep beraber korumaya yönelik bir model oluşturuldu" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beypazari-parmak-isirtti_49971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!