Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bienal Kortun ve Esche'ye Emanet

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğünü Hollanda'daki Van Abbemuseum'un yöneticisi Charles Esche ile Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'

radikal
Bienal Kortun ve Esche'ye Emanet

. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğünü Hollanda'daki Van Abbemuseum'un yöneticisi Charles Esche ile Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin yöneticisi Vasıf Kortun üstlenecek.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 16 Eylül-30 Ekim 2005 tarihleri arasında düzenlenecek bienalin başlığı da hem var olan kentsel mekâna, hem de bu kentin dünya için taşıdığı anlamına işaretle 'İstanbul' olacak. Esche ve Kortun bienalle ilgili pek çok yenilik öngörüyor. Mekân olarak İstanbul'un tarihi yarımadasındaki yapıları değil sanayileşme sonrası dönemin, modernitenin fiziksel tortusunun ve tüketim-merkezli bir ekonomik sisteme geçişin izlerini buluşturan bölgeleri kullanacak. Bir başka yenilikse hem İstanbul'da, hem de Eindhoven'daki Van Abbemuseum'da eşzamanlı olarak gerçekleşecek olması.

Esche ve Kortun, bienalde sergilenecek eserlerin seçimi konusundaki yaklaşımlarını şöyle açıklıyor: "Öncelikle İstanbul'un kentsel koşulları, tarihi ve geleceğiyle doğrudan ilgilenen sanatçılara işler sipariş edilecek. İkinci olarak, İstanbul'a bir kontrast oluşturan, veya kenti kuşatan gerçekliğe, bilinçli bir yabancılaşma tavrıyla yaklaştığına inandığımız çalışmaları seçerek. Kimi sanatçıları İstanbul'da uzun süre konuk edeceğiz ve bireysel katılımlarının, diğer sanat bienallerinde olduğundan daha kapsamlı olmasına gayret edeceğiz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/bienal-kortun-ve-escheye-emanet_18214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!