Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bilim Adamları 'Rezve' için Atakta

Çevreciler, Sislioba yakınındaki Rezve Deresi'nin suyunu ve çevresini kurtarmak için 3-4 Kasım'da "olay mahalli" olan İğneada'da halkı bilinçlendirme toplantıları düzenleyecek.

Milliyet Gazetesi/Gülay FIRAT
Bilim Adamları 'Rezve' için Atakta

illiyet'in gündeme getirdiği Longoz Ormanları'nı yok edecek "Istranca (Yıldız) Dereleri Projesi"yle ilgili olarak çevreciler harekete geçti. Çevreciler, Sislioba yakınındaki Rezve Deresi'nin suyunu ve çevresini kurtarmak için 3-4 Kasım'da "olay mahalli" olan İğneada'da halkı bilinçlendirme toplantıları düzenleyecek.
Doğa Gözcüleri Derneği, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı ve İğneada'da Doğayı Koruma Derneği (İDE) birlik olup İstanbul'un sadece 20 günlük su ihtiyacını karşılamak adına Sislioba yakınındaki Rezve Deresi'nden İSKİ'nin İstanbul'a su taşıma projesine karşı çıkıyor.

İğneada kasabasında halkı bilgilendirme toplantıları yapacak olan bilim adamları adına konuşan Doğa Gözcüleri Derneği Kurucu Üyesi Asaf Ertan, "Sislioba yakınında Rezve Deresi'nden bir su kapma tesisi ile pompa istasyonu kurulup derenin suyu, 47 kilometre boyunda ve 100 metre genişliğinde bir doğal alan tahrip edilerek, Kıyıköy'de bulunan ve geçtiğimiz yıllarda İstanbul'a su götürmek için yapılan baraja ulaştırılacak. Ancak, tabiatı koruma alanı içindeki böyle bir alan içinde insan etkinliği asla yapılamaz" diye konuştu.

Yıldız Dağları'ndan İstanbul'a su sağlanmasının, Kırklareli'nin İğneada beldesinde koruma altında bulunan Longoz (Subasan) ormanlarını ve doğal hayatını yok edeceğini vurgulayan Asaf, "Yıldız Dağları'ndaki İğneada beldesinde bulunan Longoz Ormanları'nın Türkiye'deki ve Avrupa'dakilerin en büyüğü olup Çevre ve Orman Bakanlığı ile Dünya Bankası'nın 7 senedir birlikte yaptıkları projeyle korunuyor. İstanbul'un su ihtiyacı için gereken hassasiyeti vaktinde göstermeyenler, şimdi dünyanın en ender ekosistemlerinden birinin yapısını bozmak üzere" dedi.

Melen Çayı projesi 20 Ekim'de tamamlanıp suyunun İstanbul'a gelmesiyle İSKİ'nin İstanbul için projelerine dahil ettiği Rezve planlarına karşı olduklarını vurgulayan Asaf, şöyle dedi:

"İSKİ'nin yapacağı bu çalışmayla Rezve'den 43 milyon metreküplük su toplanacak, oysa İstanbul günde 2.5 milyon metreküp su kullanıyor, bunun 630 bin metreküpü kaçaklarla gidiyor. Yani, Rezve'nin suyunun beşte biri kaçak suya gidecek. Dahası zaten buranın suyu İstanbul'a sadece 20 gün yetecek. Bunun için Rezve'nin suyundan beslenen Longoz Ormanları'ndaki, yüzlerce bitki türü, böcek, kuş, sürüngen ve canlının yaşama alanının varlığı tehlikeye düşer."

İSKİ: Kesilen ağaçları telafi edeceğiz
İSKİ'den yapılan açıklamada, Rezve Deresi'nden alınacak suyun İğneada'daki Longoz Ormanları'nı yok etmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Yazılı açıklamada, alınacak suyun İstanbul'un yıllık su ihtiyacının yaklaşık dörtte birine tekabül ettiği belirtilerek, "Haberde, Rezve Deresi'nden su alınması için kanal açılacağı ve geçtiği tüm derelerden su alacağı ifade edilmektedir. Bu doğru değildir. Çünkü, proje kapsamında Rezve Deresi'nden su almak için inşa edilecek hat, 45 kilometre uzunluğunda çelik isale hatlarıdır. Açık kanal yöntemi olmayacağından kapalı isale hattına bölge sularının karışması söz konusu olamaz" denildi. Longoz Ormanları'ndaki güzergâhın projede yüzde 85'inin kullanılacağının yer aldığı açıklamada şöyle denildi: "Hat üzerinde yol olmayan bölgelerde inşaat çalışması esnasında kesilmesi muhtemel ağaçlar için daha önceki projelerimizde olduğu gibi ağaçlandırma çalışması yapılacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilim-adamlari-rezve-icin-atakta_56900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!