Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bilimadamlarından Fuar Alanı Tepkisi

İzmir Kuş Cenneti’nin de içinde bulunduğu güney Gediz Deltası’na yeni fuar alanının yapılması girişimleri tepki gördü.

NTV-MSNBCb>İzmir Kuş Cenneti’nin de içinde bulunduğu güney Gediz Deltası’na yeni fuar alanının yapılması girişimleri tepki gördü.

Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Yeni fuar alanının burada kurulmasının gerçekleşmesi durumunda İzmir Kuş Cenneti’ndeki sulak alan bütünlüğü bozulacak ve Kuş Cenneti’nin 1. derece Doğal SİT Alanı ilan edilen diğer bölgelerinde de yapılaşma projelerinin önünü açarak, ileride İzmir Kuşcenneti’nin tamamen ortadan kalkmasına neden olacaktır” dedi.

İzmir Kuş Cenneti yeniden yapılaşma tehlikesi altında… Son yıllarda Kuş Cenneti Bölgesi’ne liman yapılmasını tartışmaları gündemdeki yerini korurken, şimdi de yeni fuar alanının yine bu bölgeye kaydırılması düşünülüyor..
Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği Doğal Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Yeni fuar alanının burada kurulmasının gerçekleşmesi durumunda İzmir Kuş Cenneti’ndeki sulak alan bütünlüğü bozulacak ve Kuş Cenneti’nin 1.derece Doğal SİT Alanı ilan edilen diğer bölgelerinde de yapılaşma projelerinin önünü açarak ileride İzmir Kuşcenneti’nin tamamen ortadan kalkmasına neden olacaktır” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI’NA ÇAĞRI
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’ne gerekli izinlerin alınması için başvurunun yapılmış olmasından çevre adına kaygı duyduklarını belirten Prof. Dr. Sıkı, şunları söyledi:
“Yeni fuar alanı ile ilgili çalışmaların kamuoyu önünde tartışılmaması, gizli tutulması ve işi oldu-bittiye getirilmek istenmesi de düşündürücüdür. Bugün fuar alanı olarak önerilen bölge İzmir Kuş Cenneti sulak alanı içinde bulunmakta ve 1999 yılında İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Kurulu tarafından 1.derece Doğal SİT Alanı ilan edilmiş ve aynı kurulun bir başka kararı ile de Milli Park ilan edilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’na önerilmiştir. İzmir Kuş Cenneti’nin bugünkü duruma gelmesinde 22 yıldan beri araştırmalar yapan bizler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan yeni fuar alanı seçimi konusunda daha şeffaf ve yasalara daha saygılı olmasını bekliyoruz. Bu kararı alırken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 1997 yılında, yeni fuar alanı için önerilen yerin Milli Park ilan edilmesi için “olur” verdiğini de dikkate almasında yarar görüyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilimadamlarindan-fuar-alani-tepkisi_25394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!