Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binalara Yeni Deprem Güvenliği ve Asansör Şartnamesi Geldi

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ'te Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile binalara yeni deprem güvenliği ve asansör şartnamesi geldi.

yapi.com.tr
Binalara Yeni Deprem Güvenliği ve Asansör Şartnamesi Geldi

Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ'te Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.

Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ’in ekine ekteki Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi ile Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bant Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi eklendi.

Yeni Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi ile Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bant Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi 1 Ocak 2019 tarihi ile yürürlükte olacak.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi, deprem yalıtımında elastomer ve eğri yüzeyli sürtünmeli yalıtım birimlerinin kullanımını kapsıyor.

Deprem yalıtımı, binanın taşıyıcı sistemine etki eden deprem kuvvetlerinin azaltılmasını amaçlıyor. Bu amaçla yalıtılmış binanın doğal titreşim periyodunun uzatılması veya enerji tüketme kapasitesinin arttırılmasını hedefliyor.

Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bant Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi ise, inşa edilecek konut, işyeri, otel, sağlık tesisleri, kamu binaları gibi binalar ile mevcut binalarda tesis edilecek, kalıcı olarak hizmet veren, insanların, insan ve yüklerin taşındığı, elektrikle çalışan, güncel yönetmelikler ve ilişkili standartlara uygun olarak yapılacak olan asansörlerin imalatını, malzeme temini, her nevi işçiliğini, test ve devreye alma işlerinin yapılmasını kapsıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalara-yeni-deprem-guvenligi-ve-asansor-sartnamesi-geldi_168963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!