Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binaları Kimler, Nasıl Yapar-Yaptırır? Binalar Neden Çöker?

YORUM-İNCELEME HİKMET SİVRİ/Makina Mühendisi 1. Binaların oturma alanlarının jeolojik yapılarının çok iyi bir şekilde tanımlanması gerekmek

Dünya
2


b>YORUM-İNCELEME
HİKMET SİVRİ/Makina Mühendisi

1. Binaların oturma alanlarının jeolojik yapılarının çok iyi bir şekilde tanımlanması gerekmektedir. Bina oturma alanının yük taşıma mukavemeti tespit edilmesi gerekmektedir.

2. Binanın zemine olan basıncının hesaplanmasında, tavandan başlanarak, bölgenin rüzgar yükü, kar yükü hesaplanarak, çatıdan başlanarak zemine kadar olan tüm ağırlıkların, birim metrekareye gelen yük bulunmalıdır.

3. Binada bulunabilecek tüm motor ve cihazların ve tesisatların, binaya vereceği titreşim ve dinamik yüklenmede statik yüklerle birlikteki durumları ele alınmalıdır.

4. Binanın inşaatında kullanılan su, çok büyük önem arz etmektedir. Suların içerisinde bulunan birçok parametreler, çimentonun mukavemetini azaltmakta, hatta yok etmektedir. Bilhassa, harç-beton yapımında kullanılan sulara kanalizasyon sularının karışması, inşaat alanlarından çıkarılan kuyu suyu ile yapılan inşaatlar çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Tahlili yapılmayan sular, inşaat harç yapımında kullanılmamalıdır.

5. İnşaatlarda kullanılan, kırma taş ve dere çakıl ve kumlarının da, fiziki ve kimyasal analizleri ve karışımları, içerisinde bulunabilecek istenmeyen organik ve inorganik maddeler, çok büyük önem taşımaktadır.

6. İnşaatta kullanılacak olan harçların yapılmadan, test numunelerinin yapılması ve mukavemet değerlerinin ölçümlenmesi gereklidir. Ayrıca inşaatta kullanılan harçlardan numuneler alınarak saklanmalıdır ve teste tabi tutulmalıdırlar.

7. Betonarme inşaatlarda en büyük etkenlerden birisi de çimentodur. Çimento üreticileri, ürettikleri çimentolar için, kullanma talimatları, imalat ve son kullanma tarihleri ile saklama ve stoklama konularında bilgileri içeren yazıları, çimento torbalarının üzerine yazmalıdırlar.

8. İnşaatların iskeletini, demir ve çelik donatılar teşkil etmektedir.

a. İnşaat demirlerinin üretimini yapan, kalite ve özelliklerini veren birinci tesis, demir ve çelik fabrikaları ve izabe tesisleridir. Kütük demirini imal eden bu tesisler, ürettikleri mamullerin, fiziki ve kimyasal özelliklerini, döküm tarih ve numaralarını, bir belge ile vermeleri gerekmektedir. Demir-çelik metalurjisi çok hassas ve özellikli bir konudur.

b. Demir ve çelik fabrikalarından, izabe tesislerinden, kütük demirlerini alarak işleyen, sıcak demir çekme fabrikaları ve tesisleri, aldıkları kütük demirlerini, sıcak şekillendirme, haddeleme ile inşaat demirleri haline getirmektedirler. Bu işlemlerde, demir ve çeliğin kalitesine etki eden en büyük faktörler, 1. Kütük demirlerinin tavlanma sıcaklıkları (sıcak haddelenecek olan demir ve çelikler, kimyasal birleşimlerine göre haddeleme sıcaklıkları değişmektedir, az veya çok tavlama sıcaklıkları, malzemenin fiziki özelliklerini olumsuz etkilemektedir.), 2. Haddeleme kalibrasyonu malzemenin fiziki yapısında istenmeyen olumsuzluklar meydana getirmektedir. 3. Haddelemenin son işlemi olan, finiş-çıkış sıcaklıkları da malzemenin mukavemetini etkilemektedir. 4. Demir ve çelik malzemeler, haddeleme işleminin bitişinden itibaren, soğutulması işlemleri, kimyasal yapıya göre önem arz etmektedir.

c. İnşaatlarda kullanılan demirlerin üzerlerinde, fiziki ve kimyasal özelliklerini belirten, döküm numarası ve haddeleme işlemi numaraları bulundurulmalıdır.

d. Ülkemizde, inşaat demiri işleme ve donatı yapımı hakkında yeterli bilgi bilinmemekte ve affedilmez hatalar yapılmaktadır. İnşaat demirlerinin bükme işlemlerinde, kanca ve etriye yapımlarında, demir bükme aparatı olarak kullanılan el aletleri, demirlere çentik açmakta ve mukavemetlerini sıfıra indirmektedirler. Demirlerin bükme yerlerinin röntgenleri çekildiğinde, malzemede meydana gelen çatlakları bariz bir şekilde görebiliriz. Bugün yapılmakta olan en modern inşaatlara gidelim, inşaatlara konulmak üzere hazırlanmış demirlerden, statik hesaplamalara göre bükülmüş olanlardan alalım, büküm yerlerinin, röntgenlerini çekelim, facianın boyutlarını görelim. Ülkemizde yaşanılan depremlerde gördüğümüz olay, binaların, kolon ve kiriş bağlantılarının olduğu yerlerden kırıldığını görürüz.

e. Kolon ve kirişlerde etriye sıklaştırmanın önemi büyüktür. Bilhassa kolonlarda yapılan etriyelerin usulüne uygun ve sık olarak yapılması, kolon mukavemetini artıracak ve dayanıklılığı sağlayacaktır. Kobe depreminde yapılan incelemeler, konunun önemini ortaya koymaktadır.

9. İnşaatlarda, demirlerin döşenmesinden sonra, kolon kapakları kapatılmadan önce, kolon diplerinin çok iyi bir şekilde su ile yıkanması, temizlenmesi gerekmektedir.

10. İnşaat harçlarının yapılmasında, fenni şartlara azami uyulması gerekmektedir. Beton atıldıktan sonra, bilhassa sıcak mevsimlerde, betonun soğutulması çok büyük önem arz etmektedir. Sulama işlemleri her zaman yeterli olamamaktadır. Bu ve benzeri durumlarda, inşaat betonlarının üzeri, battaniye türü su emebilen örtülerle örtülmeli ve betonun yanması önlenmelidir. Hatta, çok sıcak olan bölgelerde, beton içerisinde buz konulmalıdır.

11. İnşaatlarda, kolon ve kiriş bağlantı yerlerinde, keskin köşeler yerine radüs şeklinde birleşimler yapılmalıdır. Kolonların devamı olan duvarlarda, mimarisinin elverdiği şekilde beton duvarlar, perde duvar şeklinde yapılarak, yapıya statik ve dinamik yüklere karşı mukavemet oluşturulmalıdır.

12. Binaların bünyesinde yapılan sıhhi tesisat, kalorifer tesisatı, ısıtma ve havalandırma tesisatları, elektrik tesisatı yapımcıları, inşaatların iskeletini oluşturan, kolon ve kirişleri tahrip etmektedirler, bu tahribatın önlenmesi gerekmektedir.

13. İnşaatların, genellikle alt katlarında, zemin katlarında kurulan, kalorifer kazanı, ısıtma ve soğutma sistemleri, hidrofor, boyler üniteleri, elektrik motorları ile ilgili gerekli vibrasyon tecridi yapılmamakta ve titreşim önleyici, söndürücü ekipmanlar ve armatürler kullanılmamaktadır. Bu olumsuzluklar, bina statiğini olumsuz yönde etkilemektedirler. Kalorifer tesisatlarının sıcak su taşıyan kolonlarının, ısısal genleşmelerle ürettikleri dinamik zorlanmaların giderilmesi için, bina ile olan irtibatının olmaması gerekmekte ve genleşme önleyici, absorbe edici bağlantı elemanlarının kullanılması gerekmektedir.

14. Binalarda kurulan asansör sistemlerinde de, binanın mevcut statik yapısına dikkat edilmesi ve asansör sisteminin, binaya getirdiği, statik, dinamik yüklerin çok iyi toleranslı hesaplanması gerekmektedir.

15. Proje aşamasında, hesaplara dahil edilmeyen ilave tesisat ve sistemlerin kurulmasında, yapılmasında, binaya yük getiren bina üstüne yapılan su deposu, ısıtma ve soğutma sistemleri ve müştemilatlarının yapılmasında, çok büyük titizlikler gösterilmelidir.

16. Ana yollar, caddeler, metro, tren, raylı sistemlerin bulunduğu güzergahlarda yapılan binalarda ek olarak yoldan geçen vasıtaların zeminde ve binada oluşturdukları titreşimler göz önünde bulundurularak, yapılacak olan binaların statik ve dinamik hesaplamalarında göz önüne alınması gerekmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalari-kimler-nasil-yapar-yaptirir-binalar-neden-coker_9037.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Hikmet Kardeşim ilgine çok teşekkürler Depremlerde binaların yıkılmasının en büyük sebebi Türkiyede bügüne kadar yapılan binaların statik ve betonarme hesaplarındaki yanlışlıktan ileri gelmektedir.Yukarıda bahsettiğin şeylerin hepsini tam olarak yapsan dahi depremde yine hepsi yıkılacaktır.Resmi binalar neye yıkılıyor-bu müteahhitlerin hepsimi sahtekar-hayır-tek sebebi kiriş açıklığının fazla olması.depremde yıkılmayan binalara bakın tek farkı kiriş açıklığı az olan binalar. kimse bunun farkında değil. aziz kardeşim birde dünyada bugüne kadar deprem hakkındaki bilgilerin hepsi yanlıştır. depremin etkilerini bilmediklerinden hesaplarıda yanlış yapıyorlar.Depremlerin neden olduğunu ve nasıl durdurulacağını www.depremnedir.com adlı sitemde açıkladım. SAYGILARIMLA. YANITLA
  • bunların yanında binaların yapılacağı zeminler iyi analiz edilmelidir bir de ülkemizde çok hacime sahip yapılar bulunmaktadır bu yapıların hacim sınırları da iyi analiz edilmelidir YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!