Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binali Yıldırım'dan Su ve Doğalgaza İndirim Açıklaması

Binali Yıldırım, su faturalarında metreküp bazlı hesaplamadan kişi bazına geçilerek yüzde 11’e varan indirim sağlanacağını açıkladı. Yıldırım ayrıca, İstanbul'da doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 oranında indirime gidileceğini söyledi.

yapi.com.tr
Binali Yıldırım'dan Su ve Doğalgaza İndirim Açıklaması

Özel bir televizyon kanalında Gazeteci Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım, su, elektrik ve doğalgaz faturalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Su faturalarında yeni bir sistemle yüzde 11’e varan oranda indirim sağlanabileceğine dikkat çeken Yıldırım, "Su şimdi metreküp olarak kademeli veriliyor. Diyelim ki 10 metreküpe kadar 4.53 TL, 10.26 metreküpte 6.71 TL alınıyor. Burada sistem değişikliğine gideceğiz. Gelirlerde bir değişiklik olmadan metreküp bazından kişi bazına geçeceğiz. Bunu yaptığımızda daha fazla nüfusu olan ailelerin faturası düşmüş olacak. Ortalama 4 kişinin yaşadığı bir hanenin faturası yüzde 6 düşecek. Bu da 690 bin kişiye tekabül ediyor. 5 kişilik ailenin faturası yüzde 9, 6 kişilik ailenin de yüzde 11 ucuzlayacak" dedi.

"Yüzde 40 indirim gerçekçi değil"
DHA'da yer alan habere göre su faturalarında yüzde 40 indirim vaadinin gerçekçi olmadığını belirten Yıldırım, “Yüzde 40 indirimi tamam yapalım da nereden finanse edeceğiz. Çok daha fazla ucuzluk vaat edebilirsiniz. Ama arkasını getiremezsek o zaman daha büyük bir bedel ödemek zorunda kalırız. Neticede insanlara su vermeniz lazım. Suyun da bir maliyeti var. Gelir maliyeti karşılasın, bir de hizmet bedeli, çalışan insanların maaşlarını karşılasın yeter. Sudan para kazanılmaz” diye konuştu.

Doğalgaza yüzde 10 indirim
Binali Yıldırım, doğalgazda da yüzde 10 oranında indirim yapılabileceğini kaydederek, "En pahalı hizmet olmayan hizmettir. Onun için sürdürülebilir olması çok önemli. Burada verimlilik, rasyonaliteyi gözardı etmemek lazım. İlk yaptığımız hesaplara göre doğalgazda da yüzde 10 indirim yapılabilir. İGDAŞ’ın öyle bir marjı var" diye açıklamada bulundu.

"Elektrikle de ilgileneceğim"
İstanbul’a belediye başkanı olarak seçildiğinde elektrik faturalarıyla da ilgileneceğini söyleyen Binali Yıldırım şöyle konuştu:

“Şimdi elektrik dağıtım şirketlerini özelleştirdik, bence doğru olanı yaptık. Ama mekanizmada sorunlar var. Bunları gözden geçireceğiz. Bu şirketler maliyet üzerinden indirim yaparak yarıştılar. Bu ticaretin mantığına aykırı. Sonra işin içinden çıkamayınca maliyetin üstüne açma kapama parası, iletişim parası, okuma parası gibi bir sürü kalem ilave ettiler. Toplam elektrik faturası 2 lira ise 1 lirası lüzumsuz maliyet. İstanbul Belediyesi'nin yetkisinde değil ama bunun için uğraşacağım. İstanbul’daki 7 milyonun üzerinde abone bundan rahatsızsa, ‘Bu rahatsızlık beni ilgilendirmez, hükümetin işi’ diyemem."

"Elektrikte dar gelirliye 80 lira devletten"
Yıldırım, “Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız bir karar aldı. Gelir testinden geçemeyen, sosyal yardım alan ailelere destek veriyoruz. 4 kişilik bir aile için 150 kilovata kadar 80 lirasını devlet karşılayacak. Bundan da 100 bin aile yararlanacak İstanbul’da” ifadesini kullandı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/binali-yildirimdan-su-ve-dogalgaza-indirim-aciklamasi_171687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!