Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Dönemin Devi Şimdi 'Cüce' Kaldı

İstanbul'un silueti değişirken, eskiden şehre tepeden bakan Beyazıt ve Galata Kuleleri, hüzünle gökdelenleri izliyor. Özellikle Levent civar

Milliyet
Bir Dönemin Devi Şimdi 'Cüce' Kaldı

b>İstanbul'un silueti değişirken, eskiden şehre tepeden bakan Beyazıt ve Galata Kuleleri, hüzünle gökdelenleri izliyor.

Özellikle Levent civarında yoğunlaşan ve en yükseği 'şimdilik' 181 metre olan gökdelenler, İstanbul'a yeni bir görünüm kazandırdı.
Bir zamanların en yüksek binası Beyazıt Kulesi, 85 metre yüksekliğiyle 1800'lü yıllardan itibaren hem yangın gözetleme kulesi hem de İstanbulluların hava durumunu bildirmesi amacıyla kullanılıyordu. Bugün kuleden, şehrin herhangi bir yerindeki yangını görmek neredeyse imkânsız.
Aynı şekilde 1348'de yapılan 61 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi de bir zamanlar, kentin birçok yerinden görülebilen yüksek yapılarından biriydi. Bugün bu yüksek binaları gölgede bırakan çok sayıda gökdelen, birer birer İstanbul haritasındaki yerini alıyor. Var olanlar arasında en yüksek bina 181 metreyle 52 katlı 'İş Kuleleri'. Ancak kulenin zirvedeki yeri, birkaç yıl içinde yapılacağı tahmin edilen yeni gökdelenlerle sarsılacak gibi.


Bina akıllı ama altyapı yetersiz
Yüksek, akıllı ve modern gökdelenlere, gerekli altyapı sağlanmadan yapıldığı iddiasıyla karşı çıkanlar da var. İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, binlerce insanın çalıştığı binaların ihtiyaçlarının, bölgedeki altyapı imkânları tarafından karşılanmasının zorluğuna dikkat çekti. Gökçe, "Gökdelenlerin atık suyu için mevcut kanallar yetersiz. Bu da, Şişli, Beşiktaş ve Maslak'taki altyapı sistemlerine zarar veriyor. Birçok sorun planlanmadığı için gelecekte daha büyük sıkıntı yaşanacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-donemin-devi-simdi-cuce-kaldi_9839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!