Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Festivalden Diğerine Koşarken Modaya Uyun

35 yıldır düzenlediği festivallerle kentin sesi, yüzü ve soluğuna renk katan İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) bir süredir yeni bir birimi daha var: İKSV Tasarım. Bu birim, yurtiçi ve yurtdışında kültür sanata destek verip ajandaları zenginleştiren İKSV'nin artan kaynak gereksinimlerine bilet satış, sponsorluk ve kültür-sanat dostlarından

Pazar Sabah
Bir Festivalden Diğerine Koşarken Modaya Uyun

35 yıldır düzenlediği festivallerle kentin sesi, yüzü ve soluğuna renk katan İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) bir süredir yeni bir birimi daha var: İKSV Tasarım. Bu birim, yurtiçi ve yurtdışında kültür sanata destek verip ajandaları zenginleştiren İKSV'nin artan kaynak gereksinimlerine bilet satış, sponsorluk ve kültür-sanat dostlarından gelen üyelik gelirleri dışında cevap vermek üzere geliştirilen bir projenin sonucu olarak, Ocak 2006'da doğmuş. İKSV Tasarım, İKSV'nin iki önemli amacına hizmet ediyor; sanatı yurt geneline yaymak, sanatçılara ve ailelerine destek olmak. Benzer ilkeleri İKSV ile paylaşan kurumlar ve sanatseverler için, sanat ile tasarımın buluştuğu özel ve sınırlı sayıda hediyelik eşyalar hazırlayan İKSV Tasarım'ın satış kârından, telif anlaşmaları ile sanatçılara ve ailelerine de bir ödenek ayrılıyor. Kalan ise tümüyle sanat ve kültür etkinlikleri bütçesine aktarılıyor.

İKSV Tasarım bünyesinde bugüne kadar, anlaşmalı olduğu sanatçıların yapıtlarından altı, 10 ya da 12'sinin sınırlı adetlerde (100 ila 300 adet) basılarak, numaralandırılmış dosyalar içerisinde sunulduğu sınırlı baskı portfolyo çalışmaları gerçekleştirilmiş durumda. Yine, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Avni Arbaş, Burhan Uygur, Fikret Mualla gibi saygın sanatçıların dosyaları hazırlanmış. Numaralandırılmış olmasının yanı sıra Eyuboğlu'nun dosyası önemli bir özellik daha taşıyor. 1974'te çıktığı Mavi Yolculuk sırasında tuttuğu dört defterden seçilen 10 adet desenin orijinalleri, daha önce hiç görülmemiş.

'Sınırlı adet' ilkesiyle sunulan bu üretimlere bir diğer örnek de İKSV Tasarım'ın 'Tabak Serileri'. Serigrafi tekniği ile basılan ve her desenden sadece 200 adet üretilen tabaklar, tıpkı portfolyolarda olduğu gibi, sanatçı ve eserlere ilişkin bilgi kâğıtlarıyla sunuluyor. 2006 yılında 'Abidin Dino'nun mühürleri' konulu altı motif çalışılmış. Bu yıl uyarlama tabaklarda Bedri Rahmi, İKSV'ye özel tasarımda ise Oya Katoğlu'nun 'tabak için 6 desen' motifleriyle kullanılmış. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verdiği izin ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin onayı ile hazırlanan arkeolojik yapıt eşörnekleri, sınırlı sayıda hazırlanıyor. Bronz ya da terracota formunda dökülen granit ya da ahşap kaidelere oturtulan boyutları küçültülmüş ürünler, özel kutularda ürün bilgilerinin yer aldığı açıklama metinleri ile sunuluyor. Ayrıca sanat eserlerinin günümüz tasarımcılarıyla yorumlanması sonucu ortaya çıkan eşarp, broş, defter, ajanda gibi ürünler de İKSV Tasarım'ın 'Sanatçı yapıtlarından uyarlamalar' başlığı altında sergilediği ürünleri oluşturuyor.

İKSV Tasarım'ın hazırladığı ürünlerden biri de, Can Yücel'in şiirleriyle Burhan Uygur'un resimlerini buluşturan Rengâhenk adlı yapıt-kitap. 1999 yılında yitirdiğimiz, Türk ı'nın en önemli ozanlarından Can Yücel'in Rengâhenk adlı şiir kitabı 1982 yılında yayımlandı. Burhan Uygur da kendi kitabının sayfalarını, zengin imgelem dünyasının yansımalarıyla tek tek resimledi. Daha sonra Can Yücel, yakın dostunun bu çok beğendiği resimli kitabını imzaladı. Böylece ortaya, tümüyle plansız ve siparişsiz olarak, iki büyük sanatçının buluştuğu yeni bir yapıt-kitap çıktı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-festivalden-digerine-kosarken-modaya-uyun_62501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!