Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Yanda Jeotermal Diğer Yanda Maden

Ilbıra Dağı’nda sürdürülen maden faaliyetlerine halk tepki gösteriyor. Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili ise Aydın’ı adeta yaşanmaz bir yer haline getiren jeotermal enerji santrallarına dikkat çekti.

yapi.com.tr
Bir Yanda Jeotermal Diğer Yanda Maden

Muğla Milas’a bağlı Bafa Mahallesi halkı, Ilbıra Dağı Koruma Platformu üyeleri tarafından düzenlenen toplantıya katılarak, Ilbıra dağında yürütülen Boksit (alüminyum) madeni faaliyetlerine tepki gösterdi. Aydın ve Muğla sınırlarında kalan dağda, maden sebebiyle çok sayıda ağaç kesimi yapılmıştı.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; toplantıya muhtarlar, bölge halkı ve çok sayıda çevre örgütü üyesi katıldı. Toplantıdaki bir diğer isim ise şirket yetkilisi İlhan Doğan oldu. Doğan, bütün izinlerinin tam olduğunu, aldıkları izinler doğrultusunda maden çıkartma faaliyetlerinin devam edeceğini söyledi.

Toplantıya katılan isimlerden mimar Tolga Itır, maden bölgesinde yapılan incelemede, şirketin işletme alanı dışında da ağaç kesimi yapıldığını, maden molozlarının ormanın içine bırakıldığını, kesilmeyen ağaçların da yaşamasına engel olunduğunu belirtti. Köylüler de toplantıda madene tepki gösterdi. Tepkiler üzerine şirket yetkilisi İlhan Doğan, toplantıdan ayrıldı.

“Aydın’da nefes alamaz hale geldik”
Toplantı sonunda konuşan Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, ise Aydın’ı adeta yaşanmaz bir yer haline getiren jeotermal enerji santrallarına (JES) dikkat çekti. Vergili, “Bizler buraya davet beklemeden geldik. Çünkü Ilbıra Dağı hem Muğla hem de Aydın il sınırları içerisinde. Buradaki ormanlar sayesinde Aydın bölgesi de nefes alıyor, yağmur alıyor. Aydın’ın her yerinde jeotermal tesislerle mücadele ediyoruz. Aydın’da nefes alamaz hale geldik. Köylülerimiz mahsullerinden verim alamaz oldular. Sularımızı kaybediyoruz, havamızı kaybediyoruz, peki nerede yaşayacağız? Bir yanımız maden bir yanımız JES. Her yeri bitiriyorlar” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-yanda-jeotermal-diger-yanda-maden_175490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!