Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Birleşmiş Milletler: Türkiye’de İşsizlik Artacak

Birleşmiş Milletler’in ekonomik tahmin raporuna göre, Türkiye’de büyüme de işsizlik de artacak.

yapı.com.tr
Birleşmiş Milletler: Türkiye’de İşsizlik Artacak

Birleşmiş Milletler’in Dünya Ekonomik Durum ve Beklentiler 2016 (World Economic Situation and Prospects 2016) raporu yayımlandı. Birleşmiş Milletler, Türkiye’de bu yıl büyümenin geçen yıl olduğu gibi yüzde 2.8 düzeyinde gerçekleşeceğini, gelecek yıl ise yüzde 3.4 GSYH artışına ulaşılacağını tahmin etti. BM Türkiye’de işsizliğin artacağı tahmininde bulundu.

Tahmin dönemi olarak bu yıl ve 2017’yi alan raporda “Büyük gelişmekte olan ekonomiler” kategorisindeki Türkiye’nin bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yüzde 2.8 oranında büyüyeceği öngörüldü. Türkiye’de GSYH artışı 2017 yılında 3.4’e yükselecek. BM Türkiye’de TÜFE’nin bu yıl yüzde 7.6, gelecek yıl ise yüzde 5.4 olacağı tahmininde bulundu.

Sözcü'de yer alan habere göre, BM ekonomi raporunda Türkiye hakkında şu satırlar yer aldı: "Batı Asya’daki daha farklılaşmış ekonomilerde makroekonomik beklentiler düşük petrol fiyatlarının pozitif etkilerine karşın karmaşık. Türkiye’de GSYH artışının 2015’te yüzde 2.8’e düşmesi tahmin edilmiştir ve aynı oran 2016 için de tahmin ediliyor. Yavaşlama, mali harcamaların konsolidasyonu çabaları, sınırlı para politikası ortamı, zayıflayan iç talep, para birimi oynaklığı ve sermaye çıkışları dâhil bir dizi faktörü yansıtıyor. Türkiye’de işsizlik oranları 2015’in ikinci çeyreğinde, bir yıl öncesine göre bir puan daha yükselmiş olarak yüzde 10.2’ye ulaştı. Daha sıkı para politikası ve çalışma çağındaki nüfusta beklenen artış dâhil halihazırdaki makroekonomik gelişmeler göz önüne alındığında işsizliğin Türkiye’de tahmin dönemi boyunca artması bekleniyor. Türkiye’de para politikasının, görece yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nda kalıcı değer kaybı karşısında tahmin dönemi boyunca daha da sıkılaşması bekleniyor. 2015’in ocak ve eylül ayları arasında TL dolara karşı yüzde 25 değer kaybetti. Petrol üreten ülkelerin aksine düşük petrol fiyatları özellikle Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de olmak üzere, petrol ihracatçısı olmayan ülkelerde ödemeler dengesini ve mali baskıları hafifletti. "

Gelişmiş ülkelerde büyüme yüzde 2.2 olacak

Gelişmiş ülkelerde büyümenin bu yıl yüzde 2.2, gelecek yıl ise yüzde 2.3 olması bekleniyor. AB bu yıl yüzde 2.1, gelecek yıl yüzde 2.2 büyüyecek. “Yeni” AB üyeleri bu yıl yüzde 3, gelecek yıl yüzde 3.2 GSYH artışı sağlayacak. Güneydoğu Avrupa ülkelerinde büyüme bu yıl yüzde 2.6 ile sınırlı olacak, büyüme gelecek yıl yüzde 3’e yükselecek. Çin’in bu yıl yüzde 6.4, gelecek yıl ise yüzde 6.2 büyümesi öngörülüyor. İran için bu yıl 4.8, gelecek yıl ise yüzde 5.4 büyüme öngörüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/birlesmis-milletler-turkiyede-issizlik-artacak_142656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!