Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Biz Karışmayız, Tek Seçici Küratördür'

Beral Madra'nın 10. İstanbul Bienali'ne seçilen sanatçıların 'bienal yönetimine' yakın oldukları için seçildikleri iddiasıyla ilgili İKSV'den açıklama geldi: 2 binden fazla sanatçı dosyasını küratör Hou Hanru tek tek inceleyerek uygun gördüklerini bienale davet etti. Bu sürece İKSV'nin herhangi bir müdahalesi söz konusu olmamıştır.

Radikal Gazetesi/İKSV Genel Müdürü Görgün Taner
'Biz Karışmayız, Tek Seçici Küratördür'

eral Madra'nın 10. İstanbul Bienali'ne seçilen sanatçıların 'bienal yönetimine' yakın oldukları için seçildikleri iddiasıyla ilgili İKSV'den açıklama geldi: 2 binden fazla sanatçı dosyasını küratör Hou Hanru tek tek inceleyerek uygun gördüklerini bienale davet etti. Bu sürece İKSV'nin herhangi bir müdahalesi söz konusu olmamıştır.

İKSV'den açıklama
Sn. Beral Madra'nın 10. İstanbul Bienali'ne seçilen sanatçıların 'bienal yönetimine'(?) yakın oldukları için seçildikleri iddiası karşısında (29 Ağustos, Radikal) İstanbul Bienali'ne sanatçı seçim sürecini yeniden hatırlamanın yararlı olacağını düşündük. İKSV tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Bienali'ne her iki yılda bir Türkiye'den ve dünyanın birçok noktasından sanatçı ve sanatçı grupları davet edilmektedir. İKSV'nin uluslararası danışma kurulu aracılığıyla belirlediği küratör İstanbul Bienali ile ilgili sanatsal her tür seçim hakkına sahip ve bundan sorumludur. Bu nedenle İstanbul Bienali küratörleri sergi mekânlarının belirlenmesinden katalog yazarlarının seçimine, mekânların iç ve dış düzenlemesinden panel ve yan etkinlik programının oluşturulmasına kadar birçok farklı alanda ekibiyle birlikte çalışarak kararlar alır.

Küratörün ana çalışmasını ise İstanbul Bienali'nde yer alacak sanatçı ve projelerin belirlenmesi oluşturur. Bu konuda tek karar mercii olan küratör, oluşturduğu kavramsal çerçeveye ve yürüttüğü projelere uygun sanatçı ve yapıtları İstanbul Bienali'ne davet eder. 10. İstanbul Bienali'nin küratörü olarak seçilen Hou Hanru, bienale katılacak sanatçı, yapıt ve projelerin belirlenmesi 2005 yılının kasım ayından itibaren İstanbul'da ve yurtdışında araştırmalarına başlamıştı. Hou Hanru, yaşadığı Paris ve San Francisco kentlerindeki çalışmalarına ilave olarak dünyanın birçok kentine yaptığı araştırma gezilerden faydalanarak öncelikle İstanbul Bienali'ne davet edilecek uluslararası projelerin bir kısmını belirledi.

İstanbul'da düzenli olarak güncel sanat sergileri gezen Hou Hanru, kentteki belli başlı kültür-sanat kurumları ile güncel sanat merkezlerine ziyaretlerde bulunarak küratör, eleştirmen, akademisyen ve sanatçılarla görüştü. İstanbul'da sergi katalogları ile sanat yayınlarını inceleyen ve arşivlerde çalışan Hou Hanru araştırmalarını İstanbul ile sınırlamayarak Ankara ve İzmir'e de gitmiş, her üç kentte gerçekleştirdiği üniversite, sanatçı inisiyatifi ve sanatçı atölyeleri ziyaretleri ile Türkiye'deki güncel sanat pratikleri hakkında önemli ölçüde bilgi ve kaynak edinmiş oldu.

Hou Hanru, hem yurtdışından hem de Türkiye'den bienale davet ettiği sanatçı ve yapıtların bir bölümünü ise İKSV tarafından 2006 yazında yapılan çağrı sonucu gelen başvurular arasından seçti. İKSV bienal departmanına yurtdışından ve Türkiye'den Temmuz 2006 ile Şubat 2007 tarihleri arasında ulaştırılan 2 binden fazla sanatçı dosyası ve proje önerisini Hou Hanru tek tek inceleyerek uygun gördükleriyle irtibata geçmek ve projeleri üzerinde görüşmek suretiyle İstanbul Bienali'ne davet etti.

Bu sürece İKSV'nin herhangi bir mudahalesi ise söz konusu olmamıştır. İstanbul Bienali'nin artistik içeriğinden sorumlu tek kişi küratör kimse odur ve bundan sonra da böyle olacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-karismayiz-tek-secici-kuratordur_56193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!