Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bodrum Antik Tiyatrosu Açıldı

Bodrum Antik Sur Restorasyon Projesi’nin üçüncü aşaması olan Antik Tiyatro “Anadolu Ateşi” gösterisiyle açıldı. Antik Tiyatro, 2 bin 900 kiş

NTV-MSNBCb>Bodrum Antik Sur Restorasyon Projesi’nin üçüncü aşaması olan Antik Tiyatro “Anadolu Ateşi” gösterisiyle açıldı.

Antik Tiyatro, 2 bin 900 kişilik kapasitesini tamamen doldurarak yaklaşık 2 bin yıl sonra yeniden hizmete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun da katıldığı açılışta Mumcu, sponsor firmalara teşekkür ederek Türkiye’de çok sayıda değerli eser olduğunu, hepsinin bu tip firmaların sponsorluğunu beklediğini belirtti.

Ericsson ve Turkcell’in sponsorluğunda 1998’de başlayan “Bodrum Antik Sur Restorasyon Projesi”nin üçüncü aşaması olan Bodrum Antik Tiyatrosu, restore edilmiş haliyle sahnesini “Anadolu Ateşi” gösterisiyle yeniden açtı. Antik çağın en önemli kentleri arasında yer alan Halikarnassos’un en değerli yapılardan olan Antik Tiyatro, 2 bin 900 kişilik kapasitesini tamamen doldurarak yaklaşık 2 bin yıl sonra yeniden hizmete açıldı.
Gösteriden önce düzenlenen açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, sponsor firmalara teşekkür etti. Mumcu, şunları söyledi: “Bugün burada bu gösteriyi izleme fırsatını bizlere sunan, 2 bin yıllık bu sahneyi yeniden insanlığın hizmetine sunan Turkcell ve Ericsson’a teşekkür ediyorum. Türkiye’de insanlık mirası bunun gibi o kadar çok değerli eser var ki, hepsi sizin sıcaklığınızı, ilginizi ve tabii ki sponsorluğunuzu bekliyor.” Muğla Valisi Hüseyin Aksoy da, Muğla’da restorasyona ihtiyacı olan 141 ören yeri bulunduğunu, bunlardan ancak 19’unu düzenleyebildiklerini söyledi.
Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar ise restorasyon projesinin Turkcell’in bir “kültür görevi” olduğunu kaydederken, Ericsson Türkiye Genel Müdürü Jan Kemvall, “Mühendisler olarak sadece insanlığın hizmetine bilim ve teknolojimizi değil, kalbimizi de koyuyoruz.” dedi.

“ANADOLU ATEŞİ” GÖSTERİSİYLE AÇILDI
Sunuculuğunu Ali Poyrazoğlu’nun yaptığı gecede sahne alan “Anadolu Ateşi” grubu danslarıyla izleyenleri beğenisini aldı. Bodrum Antik Sur Restorasyon Projesi’nin birinci aşaması olan Myndos Kapı Ekim 1998’de, ikinci aşaması olan Osmanlı Tersanesi ve Tersane Kalesi ise Haziran 1999’da tamamlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-antik-tiyatrosu-acildi_5004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!