Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bodrum'da Roma Gemisi

Bodrum'da, süngercilerin 1970'li yıllarda görüp daha sonra yerini kaybettikleri 2 bin 100 yıllık batık Roma gemisi bulundu. Gemi, şu ana kadar bulu

Radikalb>Bodrum'da, süngercilerin 1970'li yıllarda görüp daha sonra yerini kaybettikleri 2 bin 100 yıllık batık Roma gemisi bulundu. Gemi, şu ana kadar bulunanlar arasında en iyi korunanı.

Bodrum'da sahilin 1.5 mil açığında 2 bin 100 yıl önce batan bir ticaret gemisinin yeri saptandı. Battığı şekilde, fazla tahrip olmadan duran Roma gemisinin, inşa edilecek müzede sergilenmesi için çalışma başlatıldı.

Bodrumlu süngercilerin, 1970'li yılların başında Yalıkavak'taki Küdür Yarımadası'nın kuzeyinde gördükleri, ancak daha sonra yerini kaybettikleri amfora yüklü ticaret gemisi batığına yıllarca süren aramalar sonucunda ulaşıldı.

55 metrelik derinlikte
Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, sualtı arkeolojisi teknolojisinin son yeniliklerini kullanarak yaptığı aramada 55 metre derinlikte, çamur ve kuma gömülü, MÖ 1. yüzyıla ait Roma ticaret gemisinin yeri saptandı. Sahilden 1.5 mil açıkta batan, 10 metre genişliğinde ve 32 metre uzunluğundaki iki direkli geminin su altında bulunduğu pozisyonundan, kıyıdan yükünü aldıktan
bir süre sonra sığ yerde altının kayalara çarpması sonucu battığı anlaşıldı.

Bodrum Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü Başkanı arkeolog Tufan Turanlı'nın başkanlığını yaptığı çalışmalar, Bodrum Kaymakamı Osman Ekşi'nin de ilgisini uyandırdı. Mini denizaltı 'Carolyn' ile batığa dalış yaparak incelemelerde bulunan Ekşi, "Batıkta yapılacak çalışmaların, karada kurulacak sinevizyon ve internet aracılığıyla izlenmesine olanak sağlanacak. Bu tarihi fırsatı bölgenin turizm potansiyelini artırmak için en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi.
Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Başkanı arkeolog Turanlı, 5 milyon avroya mal olacak projeyle geminin çıkarılacağını ve kurulacak müzede sergileneceğini söyledi. Turanlı, şu bilgileri verdi:

Çalışma beş yıl sürecek
"Bulunan gemi, Ege ve Akdeniz'de şu ana kadar tespit ettiğimiz 150'nin üzerindeki batık içinde en iyi korunabilmiş ve bu yönüyle en eski olanı. Geminin ahşabı, içindeki amforaları sağlam. Parçalanmamış. Batığın gün ışığına çıkarılması için proje hazırlayıp çalışmalara başlayacağız.
Uluslararası kuruluşlardan ve AB fonlarından da destek alabiliriz.

Batığın çıkarılması yaklaşık beş yıl sürer. Bu süreçte bölge tarih meraklılarının ve arkeoloji öğrencilerinin atölye çalışmalarına da uygun alan olur. Batık gün ışığına çıkarıldığında bu döneme ait gemi ve tekne yapımcılığıyla yük taşımacılığı konusunda şu ana kadar elde edilmemiş geniş bilgilere ulaşacağımıza inanıyorum."

Sergilenecek
Çalışmaların ilk bölümüne öncülük eden ve projeye her türlü teknik ve ekonomik desteği veren Port Bodrum Yalıkavak Marina A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Jefi Kamhi de şunları söyledi: "Yıllardır bir efsane olarak aranan ticaret gemisi batığının bulunması dünya kültür mirası açısından çok önemli. Bu nedenle çıkarılıp sergilenmesi için biz her türlü fedakârlığa hazırız. Batığın sergilenmesi için marina içinde üç dönümlük bir arazi ayırdık. Batık için buraya yaklaşık 1 milyon dolara mal olacak bir müze ve sergileme salonunu yapmak için hazırlıklara başladık."
Bodrum Kalesi içinde bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde halen MÖ 1300 yılında batan Kaş-Uluburun batığından çıkarılan parçalar, teknenin birebir benzeri yapılarak sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumda-roma-gemisi_19407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!