Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boğaziçi Üniversitesi, Hasarlı Binasına Mescit Yapmak için İhale Açtı

Boğaziçi Üniversitesi, kolonlarında çatlamalar bulunan kütüphane binasını depreme karşı güçlendirmek yerine binanın bodrum katına mescit yapmak için ihale açtı. Eğitim Sen duruma tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Boğaziçi Üniversitesi, Hasarlı Binasına Mescit Yapmak için İhale Açtı

İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depremin ardından gözler hasarlı binalara ve okullara çevrildi. Depremden sonra bazı okullar tadilata alınarak boşaltıldı. O hasarlı binalara sahip olan okullardan biri de Boğaziçi Üniversitesi.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre; Boğaziçi Üniversitesi, hasarlı olduğu fotoğraflara belgelenen binalarını depreme karşı güçlendirmek yerine "tuvalet tadilatı" ve "mescit yapımı" adı altında ihale açtı.

Boğaziçi Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından açılan ihalenin adı, 'Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs Kütüphane ek binasındaki tuvalet tadilatı ve mescit yapılması işi' olarak geçiyor.

Uzun süredir depreme karşı güçlendirilmeyi bekleyen binalar için rektörlüğe yazı yazan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), “Üniversite içindeki binaların durumu ile ilgili güncel olarak yapılmış bir risk analizi var mı”, “1999 Depremi sonrasında yapılan çalışmalar ve raporlamalar Boğaziçi kamuoyuyla paylaşılacak mı”, “Boğaziçi Üniversitesi’nde hasarlı binalar hangileridir”, “Hangi binalarda güçlendirme çalışması yapılmış ve hangilerinde güçlendirme çalışması yapılması planlanmaktadır” ve “Kütüphane, Kareblok, Yuva gibi gibi çıplak gözle dahi bakıma ihtiyacı olduğu anlaşılan binalarla ilgili acil bir eylem planı var mı” sorularını yöneltti.

Rektörlük, Sendika’ya yolladığı cevap yazısında Boğaziçi Üniversitesi kampüslerinde deprem güçlendirmesi yapılan binaların şunlar olduğunu belirtti: Hisar Kampüs C, D ve E Blokları(2003), Hisar Kampüs A ve B Blokları (2005), Eta-A Binası (2006) Eğitim Fakültesi (2007) Eta-B Binası (2009) Kilyos 3.Yurt (2014).

Rektörlük ayrıca süren çalışmalarla ilgili şu bilgiyi verdi: "2017’de Kilyos 2. Yurt, 2018’de Uçaksavar Yurdu deprem riskine karşı boşaltılmış, Uçaksavar Yurdunun güçlendirme çalışmalarına 2019’da başlanmıştır. 2020 Mayıs ayında tamamlanması hedeflenmektedir. Proje ve ruhsat süreçleri devam eden Kilyos 2. Yurdun güçlendirilmesine 2020 içinde başlanacaktır."

Boğaziçi Üniversitesi programa alınan binaların, verilen bütçe ve ek ödeneklerle binaların durumuna göre önceliklendirileceğini, buna göre Uçaksavar Lojmanlarının güçlendirilmesini takiben Kare Bina ve Kütüphane güçlendirmeleri için yeni 'buffer' bina izninin ve ödeneğinin alınması için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Eğitim Sen, Rektörlüğün açıklamasını olumlu ancak yetersiz buldu. Sendika konuyla ilgili açıklamasında “Kütüphane, Kareblok, Yuva gibi kolonları çatlamış ve acilen güçlendirilmesi gerektiğini bildiğimiz binaların performans analizlerinin kamuoyuyla acil olarak paylaşılması gerekmektedir. Hiçbir bütçe insan hayatından önemli değildir. Tüm kaynakların depreme hazırlık için acil olarak bu binalar için kullanılması gerekmektedir. Mevcut kaynakların yetmediği durumlarda binaların depreme hazır duruma gelmesi için yeterli kaynağın ısrarla sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Sendika ayrıca yıllardır bütçe yetersizliği nedeniyle güçlendirme çalışmaları yapılmayan kütüphane binasının alt katına mescit yapılması için açılan ihaleye de tepki göstererek "EKAP'tan aldığımız bilgilere göre 16.09.2019 tarihli 432193 ihale numarasıyla Kütüphane binasında mescit yapılması için ihaleye çıkıldığı görülmektedir. Kütüphane binasının güçlendirme çalışmaları yıllardır bütçe yetersizliği bahanesi ile yapılmadığı için bina içerisinde ekteki fotoğraflarda da görüldüğü üzere, öğrencilerimizin ve emekçilerimizin hayati tehlikesi bulunmaktadır. Bu durum düşünüldüğünde, kütüphane içerisine/bodrum kata mescit yapılması akla ve vicdana uygun değildir. Eğitim Sen olarak bunun bir ihtiyaç yada talepten kaynaklandığını düşünmemekteyiz. Şöyle ki, 150 metre yakınındaki camiye gitmek yapılması düşünülen mescitin konumuna gitmekten daha kolaydır. 30 saniyelik yürüme mesafesinde cami varken ve bütçe olanakları bahane edilirken bu siyasi talepler ve inanç istismarcılığı ne uğruna karşılanmaktadır?" dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazici-universitesi-hasarli-binasina-mescit-yapmak-icin-ihale-acti_175377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!