Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Boğaziçi’nde Meclis Devre Dışı Kaldı

İBB Meclisi’nin seçim öncesi yaptığı son toplantıda Boğaziçi ile ilgili dikkat çeken bir karara imza atıldı. Boğaziçi ön görünümünde yer alan tescilli kültür varlığı olan yapılarda planlama süreci uzun olduğu için meclis devre dışı bırakıldı.

yapi.com.tr
Boğaziçi’nde Meclis Devre Dışı Kaldı

Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı'nın “Korunması gerekli kültür varlığı uygulaması” hükmünde İBB Meclisi'nin şubat ayı oturumunda değişiklik yapıldı. Konuya ilişkin hazırlanan raporda, Boğaziçi öngörünüm bölgesi içinde yer alan tescilli kültür varlığı yapılarının plan değişikliklerine ilişkin işlemlerin yürütülmesinin zaman aldığı ve plan onama sürecinin uzun olması nedeniyle uygulama projeleri açısından sorun teşkil ettiği kaydedildi. Rapora göre plan notunda bazı yerlerde taşınmaz kültür varlığı binaların bir kısmının yolda kalması nedeniyle imar istikametine ilişkin düzenleme yapıldı. Plan notunda “…Aynı zamanda mevcut planda olmayıp koruma kurullarında sonradan tescil edilmiş taşınmaz kültür varlıklarında istikamet problemi olabilmektedir. İmar yolunun açılması sırasında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli bina imar istikametinin gerisine çekilecektir. Parsel büyüklüğü sebebi ile geriye çekilmesinin mümkün olmadığı durumlarda ve mevcut tescilli eserlerin yerinde korunması kararı alınması halinde imar yoluna ilişkin uygulama yapılıncaya kadar ilgili kültür varlıklarını koruma bölge kurulu kararında uygun görülerek İBB başkanlığınca onaylanacak projesine göre ilgili parselde uygulama yapılabilecektir” denildi.

"Süreç uzuyor"
Uzmanlar bu plan notu değişikliğini, özel koruma altında olan İstanbul'un incisi Boğaziçi'nde İBB Meclisi'nin devre dışı bırakılması olarak yorumladı. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre uzmanlar, bu düzenlemeye göre Boğaziçi’ndeki tescilli kültür varlığı ya da kaybolmuş tescilli yapılarda planlama süreci çok uzadığı için uygulama için gereken kararları ilgili koruma kurulunun alacağını, İBB bürokratlarının da ön projeyi onaylayacağını ifade ettiler.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazicinde-meclis-devre-disi-kaldi-_170880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!