Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bol Klimalı Kapalıçarşı!

İstanbul'un simgelerinden biri de tarihi Kapalıçarşı'dır. İçi pırıl pırıl aydınlatılmış dükkânlarla dolu çarşıya gökyüzünden bakınca bambaşka bir m

Milliyet
Bol Klimalı Kapalıçarşı!

b>İstanbul'un simgelerinden biri de tarihi Kapalıçarşı'dır. İçi pırıl pırıl aydınlatılmış dükkânlarla dolu çarşıya gökyüzünden bakınca bambaşka bir manzarayla karşılaşıyor insan. Çarşının üzeri bir klima çöplüğünü andırıyor.
Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan ve şu anda 3 bin 600 işyerinin bulunduğu çarşıda, hemen hemen her dükkânda klima bulunuyor. Ve bu klimaların motor kısımları da çatıya yerleştiriliyor.
Tepeden bakıldığında çirkin bir görüntü oluşturan bu klimaları bir iddiaya göre tarihi yapıya da zarar veriyor.
Bu iddiayı savunanlardan biri eski Koruma Kurulu Başkanı ve sanat tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice. Prof. Eyice şunları söylüyor: "Klimalar takılırken ve arıza yaptığında sık sık çatıya çıkılıyor. Bu da yüzlerce yıllık tarihi yapıya zarar veriyor. Sonra doğal havalandırma yöntemi olan camlar açılmıyor. Bu nedenle ana taşıyıcı ve duvarlar camlar açılmadığından havasız kalıp rutubetleniyor. Koruma kurulunun buna çözüm bulması gerekir. Yurtdışında bu tür tarihi yapılara dokunulmasına, modern eklemeler yapılmasına asla izin verilmez."

Esnaf çaresiz...
Kapalıçarşı Esnaf Derneği Başkanı Ahmet Şengör ise bir çaresizliği dile getirirken şöyle konuşuyor: "Klimaların hava alan bir yere konması gerekiyor. Bu nedenle tüm klimalar çatıda takılı. Biz de rahatsızız. Yıllardır merkezi ısıtma sistemi yapılması için ödenek istiyoruz. Ancak kimse bizi dinlemiyor. Ödenek bulunmadığından esnaf da çaresiz dükkânlarına klimalarını kendisi yaptırdı."
İstanbul 1 No'lu Koruma Kurulu yetkilileri ise, birinci derece tescilli yapılarda ve SİT alanlarında kesinlikle yapılaşmaya ve görüntüyü bozacak eklemelere izin verilemeyeceğini söylüyor. Kapalıçarşı'nın çatısını görmelerinin mümkün olmadığını belirten yetkililer, şikâyet halinde bunun kurul gündemine alınabileceğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bol-klimali-kapalicarsi_7753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!