Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bölgesel Gelişmenin Finansmanında Girişim Sermayesinin Rolü Sempozyumu

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, 2009 rakamlarına göre toplam Ar-Ge harcamaları içinde özel sektörün payının yüzde 40'ın üzerinde olduğunu ancak bunun yetmeyeceğini belirterek, ''Bu payı mutlaka yüzde 60-65'lere çıkarmamız lazım. Bunu başardığımız zaman, toplam Ar-Ge harcamamızı yüzde 3'lere doğru çıkardığımızda, bunun 3'te 2'sini de özel sektör

yapi.com.tr / AA
Bölgesel Gelişmenin Finansmanında Girişim Sermayesinin Rolü Sempozyumu

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, 2009 rakamlarına göre toplam Ar-Ge harcamaları içinde özel sektörün payının yüzde 40'ın üzerinde olduğunu ancak bunun yetmeyeceğini belirterek, ''Bu payı mutlaka yüzde 60-65'lere çıkarmamız lazım. Bunu başardığımız zaman, toplam Ar-Ge harcamamızı yüzde 3'lere doğru çıkardığımızda, bunun 3'te 2'sini de özel sektör kanalıyla gerçekleştirdiğimizde Türkiye gerçek anlamıyla bilgi tabanlı, yenilikçi bir ekonomi haline dönüşecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı koordinasyonunda ve Ankara Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen ''Bölgesel Gelişmenin Finansmanında Girişim Sermayesinin Rolü'' konulu sempozyum, Rixos Grand Otel'de başladı.

Devlet Bakanı Yılmaz, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, başkent Ankara'nın bir taraftan da çok önemli bir ekonomik merkez olduğunu söyledi. Kalkınma ajanslarını bütün illeri kapsayacak şekilde kurduklarını belirten Yılmaz, yeni bölgesel kalkınma anlayışının rekabetçilik kavramı üzerine oturduğunu ve tüm ülkeyi kucakladığını ifade etti. Yılmaz, 26 kalkınma ajansı bulunduğunu, 81 ili kucakladığını bunların çabasıyla bütün yörelerin potansiyelini yerel dinamikleri devreye sokarak hayata geçirmek istediklerini, burada Ankara'nın örnek bir ajans, örnek bir il olmasını istediklerini söyledi.

"Türkiye, Avrasya'da katma değeri yüksek ürünler üreten merkez olmalı"

Enerjiye bağımlı bir ülke olarak Türkiye'nin mutlaka yüksek katma değerli ürünler üretmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, yeni ilan edilen sanayi stratejisinin temelini de bunun oluşturduğunu, Türkiye'nin Avrasya'da katma değeri yüksek ürünler üreten merkez olması gerektiğini, bunu yapmak için çaba sarf edeceklerini anlattı. Sadece Ankara'da harcanan enerjiyle bunu gerçekleştirmenin mümkün olmadığını belirten Yılmaz, bütün ülkenin potansiyelinin harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

''Son 3 yılda 600 milyon lira''

Girişim sermayesinin önemini vurgulayan Yılmaz, devletin bölgesel gelişme konusunda yeni bir rolü olduğunu, temel hizmetleri yapacağını, teşvikler, birtakım mekanizmalar oluşturacağını ancak asıl işi yapması gerekenin özel sektör olduğunu, devletin de piyasa dostu mekanizmalarla buna destek olması gerektiğini söyledi.

Kalkınma ajanslarının son 3 yılda hibe programlarında önemli yere geldiklerini belirten Yılmaz, ''Sadece 3 yıl içinde teklif çağrısına çıkıp projelere tahsis ettiğimiz hibe miktarı 600 milyon lira'' dedi.

Yılmaz, bunun yetmediğini, ortaklık kültürünü geliştirecek, yeni işletmeleri güçlendirecek mekanizmaları geliştirmek gerektiğini, bunun da girişim sermayesi anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bolgesel-gelismenin-finansmaninda-girisim-sermayesinin-rolu-sempozyumu_86795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!