Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bornova Belediyesi, 'İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı’na Başvurdu

Bornova Belediyesi, TTMD ile birlikte geliştirdiği Dirençli Kentler İçin İklim Uyumlu Binalar adlı projeyle Avrupa Birliği’nin İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı’na başvuru yaptı.

yapi.com.tr
Bornova Belediyesi, 'İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı’na Başvurdu

Avrupa Enerji Kentleri Ağı (Energy Cities) üyesi Bornova Belediyesi, Avrupa Birliği’nin 130 bin avro bütçeli “Dirençli Kentler İçin İklim Uyumlu Binalar” adlı projesiyle İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı’na başvurdu. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği ile ortaklaşa geliştirilen bu projeyle birlikte dünyanın birçok yerinden yerel ve bölgesel yönetimlerden bin 750’den fazla üyeye sahip olan Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler Ağı (ICLEI) ortak, Boğaziçi Üniversitesi İklimBU Araştırma Merkezi ise iştirakçi olarak destek verecek.

BirGün’de yer alan habere göre; etki ve kırılganlık analizleri yoluyla yangın, su baskını ve kentsel sektörlerin kapasitesinin arttırılması amacıyla hazırlanan projeyle yenilikçi iklim krizine uyum teknolojileri ve sistemlerin oluşturulması için kentler arasında adaptasyon bilgisi ve deneyim alışverişinin arttırılması da başlıca hedefler arasında yer alıyor.

Bornova, proje kapsamında binaların iklim krizine uyumunu sağlamak için yerel iklim özelliklerine göre ileriye dönük iklim senaryoları hazırlamak ve koordinasyon eksikliğinin önüne geçmek üzere yapılacak çalışmalar için pilot kent olacak. Buna göre Bornova’da risk analizleri yapılacak, risk azaltma ve yönetim planları ile iklim değişikliğinin kente olumsuz etkisini en aza indirilecek. Proje kapsamında Bornova Belediyesi çalışanları ile en az 200 Bornovalı ve en az 350 mimar, mühendis ve müteahhit ile ilgili alanlarda eğitim gören 150 öğrenciye yönelik eğitim ve uygulama çalışmaları gerçekleştirilecek.

“Ülke çapında değişim için örnek olacağız”
İklim değişikliğinin tüm dünyayı etkileyen en önemli sorunların başında geldiğini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ StormLog ve Dirençli Kentler İçin İklim Uyumlu Binalar projeleriyle 2020-2024 Stratejik Planı’nda belirtilen hedeflere yönelik adım attıklarını söyledi.

Türkiye’deki yapı stoğunun yerelden ulusala iklim değişikliğine uyum sağlamaya hazırlıksız bir şekilde geliştiğine dikkat çeken İduğ, “Biz ister yerel, ister ulusal, ister uluslararası olsun tüm sorunların çözümü için öncülük etmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu projemizle pilot kent görevini üstlenerek gerçekleştireceğimiz çalışmalar sayesinde ülke çapındaki dönüşüme zemin hazırlayacağız.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bornova-belediyesi-iklim-degisikligine-uyum-hibe-programina-basvurdu_184095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!