Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan'ın Hedefi 'Avrupa ligi'

Alman Mannesmann ile ortaklık anlaşması yapan Borusan Boru'nun genel müdürü Tayfun İşeri, şirket olarak Avrupa'nın ilk üç çelik boru üreticisinden

Radikal
Borusan'ın Hedefi 'Avrupa ligi'

b>Alman Mannesmann ile ortaklık anlaşması yapan Borusan Boru'nun genel müdürü Tayfun İşeri, şirket olarak Avrupa'nın ilk üç çelik boru üreticisinden biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

Borusan Boru Genel Müdürü Tayfun İşeri, bu yılın mart ayında Alman Mannesmann Boru ile tek çatı altında birleşerek sektördeki liderliklerini pekiştirdiklerini söyledi. Asıl anlaşmanın SPK nezdinde kasım ayında tamamlanacağını belirten İşeri, "Bizim lehimizde bire üç oranında gerçekleşen bu anlaşma sayesinde ciromuz 350 milyon dolara ve boru üretim kapasitemiz 750 bin tona ulaştı. Hedefimiz Avrupa'nın ilk beş çelik boru üreticisi arasından ilk üçe girmek" dedi.
Anlaşmayla her iki şirketin sinerjisinin arttığını vurgulayan İşeri, "Biz Mannesmann'a iç pazarda, onlar da bize dış pazarda avantaj sağladı. Yüzde 75-80 doluluk oranımız var. Doğalgaz borusu alanında yok denecek kadar az rakibimiz var. Çelik bizim ana işimiz. Ama aynı zamanda plastik boru işini de iyi biliyoruz. Bu alanda da varlığımızı göstereceğiz. Fakat bu iş hiçbir zaman çeliğin önüne geçmeyecek" yorumunu yaptı.

İhracatlarının önemli bir kısmını Avrupa ve ABD'ye yaptıklarını anlatan İşeri, "Petrol ve doğalgaz dağıtımı konusunda Kuzey Afrika ülkeleri ile Rusya ve Orta Asya'ya odaklanıyoruz. Gelirlerimizin yüzde 35'i dolar bazında ihracattan geliyor. 2004'te 120 milyon dolardan fazla ihracat hedefliyoruz. Mannesman'ın spiral boruları bize artı değer yarattı. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesinde yaptığımız başarılı teslimat sayesinde Cezayir'de 60 bin tonluk bir spiral kaynaklı çelik boru ihalesini kazandık. Doğalgaz borusu özel bir boru. Bu alandaki pazar payımız yüzde 75. Doğalgaz ve petrol boruları alanında büyümenin öncüsü olacağız. 1400 kişilik bir personele sahibiz. Bizim için bir gün 48 saat demek. Bundan sonraki büyüme fiyatla doğru orantılı" bilgisini verdi.

BTC referans oldu
Borusan'ın biri İtalya'da diğerleri Gemlik, Halkalı ve İzmit'te olmak üzere dört tane fabrikası olduğunu anlatan İşeri, şöyle konuştu: "Borusan Manesmann Grubu Ar-Ge'ye yılda 10 ile 20 milyon dolar arasında yatırım yapıyor. Halkalı fabrikası tamamen otomotiv sektörü başta olmak üzere imalat sektörüne odaklı. Beyaz eşya ve otomotiv segmentine yönelik özel boru üretiyor. Oradaki pazar payımız yüzde 50. İzmit fabrikasında doğalgaz, petrol boruları ile konstrüksiyon amaçlı borular üretiliyor. Gemlik'teki fabrikada da su, doğalgaz borusu, büyük petrol borusu ve plastik boru üretiliyor. İhracatımızın önemli bir kısmı buradan kaynaklanıyor. İhracatımızı bu sene biraz gerilettik. Çünkü dış piyasada ham madde alımının artması nedeniyle fiyatı oturtmakta
zorlandık. Şu anda Çin'in hammadde talebi var. Büyümesi çok hızlı."

Doğalgaz sektörüne yoğunlaştıklarını ve borularının kalitesiyle övündüklerini belirten İşeri, "Türkiye'de boru pazarınının 1.5 milyar dolarlık kısmı çelik boru, 500 milyon dolarlık kısmı ise plastik borudan oluşuyor. Doğalgaz için Türkiye'de dört yılda 13 bin km'ye yakın boru döşendi" diye konuştu.

1000 kilometrelik BTC boru hattında Borusan'ın payına düşen kısmının sevkıyatını tamamladıklarını dile getiren İşeri, bu işin kendileri için dünyaya referans olduğunu vurguladı. İşeri, "Cezayir'den sonra İsrail'den de iş alıyoruz. Kazakistan'la görüşmeler halindeyiz. Irak'ta beklemedeyiz" görüşünü iletti.

--------------------------------------------------------------------------------

'Çelik konstrüksiyon üretimi üçe katlanacak'
ABD, Japonya'da çelik konstrüksiyondan binalar yapıldığını ancak bu yapıların henüz Türkiye'de yeteri kadar olmadığını anlatan İşeri, şöyle konuştu: "Türk Yapısal Çelik Derneği bu yapılanmayı yaygınlaştırmaya çalışıyor. Biz de bu sektörü destekliyoruz. İzmit'te konstrüksiyon amaçlı borular üretiyoruz. Kapalı kesitlerdeki 7 bin ton miktarındaki mevcut üretimimizi üç misline çıkaracağız. Buna inanıyoruz ve çevremizi de inandırmak istiyoruz. Şimdiden çatılarını böyle yaptırmaya başlayanlar var. Maliyetler projeye ve kullanılan ebada göre değişiyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusanin-hedefi-avrupa-ligi_19475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!