Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bosch Termoteknik Uluslararası Alanda Büyüyor

Bosch Termoteknik Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Huttelmaier, yaptığı konuşmada, Bosch Termoteknik’in 2007 mali yılında da, Avrupa ısıtma sektöründeki lider pozisyonunu koruduğunu açıkladı.

yapi.com.trb>Bosch Termoteknik GmbH’ın 2007 Yılı Değerlendirme Toplantısı 6 Mart 2008, Perşembe günü Almanya’nın Essen kentinde gerçekleştirildi. Bosch Termoteknik Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Huttelmaier, yaptığı konuşmada, Bosch Termoteknik’in 2007 mali yılında da, Avrupa ısıtma sektöründeki lider pozisyonunu koruduğunu açıkladı. 2.8 milyar Euro’luk ciroyla, satışların, 2006 yılı seviyesine ulaştığını söyleyen Huttelmaier, bu gelişmenin ardındaki temel sebep olarak Almanya pazarında yaşanan zayıf büyümeyi dengeleyen güçlü uluslararası ticareti gösterdi.

2007 yılında, yaklaşık yüzde 7 büyüyen Bosch Termoteknik’in uluslararası satışlarının, toplam ciro içerisindeki payının, 2007 yılında yüzde 64’ten yüzde 69’a yükseldiğini belirten Huttelmaier, Alman ısıtma ürünleri pazarının 2007 senesinde yüzde 26 gerilediğini, Bosch’un Almanya satışlarının da 2006 yılına oranla yüzde 15 azaldığını açıkladı. 2007 yılı sonunda Bosch Termoteknik çalışanlarının sayısının 13.100’e ulaştığını belirten Huttelmaier, önceki seneye oranla bu konuda 200 kişilik bir artış yaşandıklarını ifade etti.

Bosch Termoteknik GmbH’ın 2007 senesinde karşılaştığı başlıca sorunun, Almanya ısıtma ürünleri pazarındaki düşüş olduğunu söyleyen Huttelmaier, tüm pazar göz önüne alındığında Bosch olarak iyi bir performans gösterdiklerini, uluslararası operasyonlarının, özellikle İngiltere’ de faaliyet gösteren Worcester markasının olumlu gelişme gösterdiğini kaydetti.

Huttelmaier, yükselen petrol ve doğalgaz fiyatları ile küresel ısınmanın enerjiyi verimli kullanabilen aletlere olan talebi artırdığını; Bosch Termoteknik’in özellikle yoğuşmalı kazanlarda güçlü bir büyüme sağladığını ve bu iş alanının cirosunun toplam cironun üçte birine ulaştığını belirtti. Yenilenebilir enerji sistemleri de, önceki senelerde görülen dinamizminin azalmasına rağmen, olumlu gelişme gösteren alanlardan biri olarak gösterildi. Huttelmaier, bu durumun, Almanya’da, modernizasyon konusunda yaşanan gecikmeye bağlı olarak zayıflayan güneş enerjisi sistemlerindeki satışların, yeni gelişmekte olan Güney Avrupa pazarlarındaki küçük artışlarla tam olarak karşılanamamasına bağlanabileceğini söyledi. Isı pompalarında ise orta dereceli büyüme sağlandığı kaydedildi.

2008 mali yıl içerisinde, geçmiş büyüme oranlarını yakalamayı ve yeniden pazarın üstünde bir performans göstermeyi amaçladıklarını ifade eden Klaus Huttelmaier, hem coğrafi hem de teknolojik anlamda doğru konuşlandıklarını, bunun da ötesinde, geçen iki sene içerisinde gelecek vaad eden iş alanlarına yoğun yatırım yaptıklarını söyledi. Aveiro /Portekiz’de bulunan üretim merkezini büyüttüklerini, Güney Avrupa’nın gelecek vaad eden güneş enerjisi pazarlarının ortasında bulunan bu merkezle senelik kolektör üretim kapasitesini 250.000’e çıkardıklarını açıkladı. Elektrikli ısı pompalarının da artık, Avrupa ve Amerika’nın başlıca satış bölgeleri olan Tranas / İsveç ve Fort Lauderdale / ABD’de üretildiği kaydedildi.

Bosch Termoteknik olarak, Almanya’daki pozisyonlarını daha da güçlendirmek ve ilave pazar payı kazanmak istediklerini belirten Huttelmaier, kullanıcılar arasında var olan kararsızlık sonucu oluşan modernizasyon gecikmesini, müşterileri için kapsamlı danışmanlık hizmeti vererek aşmayı planladıklarını belirtti. “Alman hükümeti, buna rağmen, ısıtma ürünleri pazarı için anlaşılır ve ulus genelinde yapılacak düzenlemeleri hızlı biçimde devreye sokarak, tüketicileri gerekli yatırımları yapmaya teşvik etmeli.” diyen Huttelmaier siyasi önlem olarak da, belli teknolojilerin kullanımını özendirmek yerine, mümkün olan en yüksek CO2 kazancına odaklanılması gerektiğini söyledi.

Klaus Huttelmaier, Bosch Termoteknik olarak, küresel ısıtma teknolojisi pazarının, 2008’de %3 ile %4 arasında büyüyerek, 25 milyar EUR’a ulaşacağını öngördüklerini; yoğuşmalı kazanlara olan talebin ise, temel olarak Avrupa’da yoğunlaşacağını, elektrikli ısı pompası ve güneş kolektörü satışlarının da, büyük olasılıkla küresel boyutta artış göstereceğini belirtti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bosch-termoteknik-uluslararasi-alanda-buyuyor_60341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!