Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Botaş Genel Müdürü Bildalcı: Bakü-Ceyhan'ın inşaatına bir-iki hafta içinde başlanacak

Botaş Genel Müdürü Gökhan Bildacı, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesi kapsamında bir iki hafta içinde inşaat safhasına geçeceklerini bildirdi. Bildacı

Dünya Onlineotaş Genel Müdürü Gökhan Bildacı, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesi kapsamında bir iki hafta içinde inşaat safhasına geçeceklerini bildirdi.
Bildacı, BTC ham petrol boru hattı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu taslağının sivil toplum kuruluşlarına tanıtımı amacıyla Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlenen toplantının açılışında bir konuşma yaptı.

BTC projesinin Türkiye bölümünde inşa aşamasına gelindiğini belirten Bildacı, bir iki hafta içinde inşaat safhasına geçileceğini söyledi.

BTC projesi çerçevesinde Botaş bünyesinde sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Bildacı, bir kamu kuruluşu olan Botaş'ın İSO 9001'in de aralarında olduğu kalite belgeleri aldığını bildirdi. Türkiye'de ilk defa bir enerji projesi için bu kadar kapsamlı ÇED raporu hazırlandığına dikkat çeken Bildacı, ÇED raporu taslağının kamuoyunun görüşü alınarak en kısa zamanda Çevre Bakanlığı'nın onayına sunulacağını bildirdi. BTC projesi ile Türkiye'yi bir enerji köprüsü haline getirildiğini anlatan Bildacı, hattın hayata geçirilmesi ardından Türkiye'nin ilk 16 yılda, yılda 200 milyon dolar, 17-40 yıl arasında yılda 300 milyon dolar gelir elde edeceğini söyledi. BTC projesi inşaatı sırasında yaklaşık 3 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını, işletme safhasında 250-400 kişilik bir ekibin uluslararası standartlarda hattı Botaş gözetiminde çalıştıracağını kaydetti.

Proje çerçevesinde inşaat safhasına başlamak üzere olduklarını belirten Bildacı, şöyle devam etti:

"İhaleler İhale Değerlendirme Komisyonları tarafından tamamlandı. Komisyonlar, hazırladıkları raporları projeye dahil olan petrol şirketlerine, BP'ye göndermek üzereler. Anlaşma uyarınca petrol şirketlerinin onayı alınması ardından ihaleyi kazanan firmalar açıklanacak. İnşaat safhası başladığında bu firmalar sahaya inşaat malzemelerini yığmaya başlayacak."

BTC Türkiye Bölümü BP Exploration Caspian Sea Firması Proje Müdür Yardımcısı Yaşar Latifov yaptığı konuşmada, BTC projesinin en önemli özelliğinin açıklık olduğunu söyledi. Latifov, çevreye zarar vermeden BTC hattını kullanarak Hazar petrollerini batılı pazarlara ulaştırmak istediklerini bildirdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/botas-genel-muduru-bildalci-baku-ceyhanin-insaatina-bir-iki-hafta-icinde-baslanacak_941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!