Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Botaş Kış İçin Cezayir Doğalgazını Depolamaya Başladı

Kamunun doğalgaz tedarik şirketi Botaş'ın kış aylarında artan tüketimi karşılamak için depo olarak anlaştığı İzmir Aliağa'daki özel şirkete ait tesise ilk yükleme yapıldı.

Zaman Gazetesiamunun doğalgaz tedarik şirketi Botaş'ın kış aylarında artan tüketimi karşılamak için depo olarak anlaştığı İzmir Aliağa'daki özel şirkete ait tesise ilk yükleme yapıldı.

Cezayir bandıralı gemideki 127 bin metreküp sıvı gaz, tesislere boşaltıldı.
Botaş, doğalgaz arz güvenliğine katkı sağlamak ve kış aylarında artan günlük doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere alınan tedbirler kapsamında İzmir Aliağa'daki Egegaz ile ekim ayında hizmet alım sözleşmesi imzalamıştı.

Aliağa'da 5 yıl önce 400 milyon dolara yapılan; ancak bu yıla kadar hizmete alınamayan Egegaz'ın Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) Depolama Terminali'ne Cezayir'den gelen ilk gemi, yükünü boşalttı. Çolakoğlu Grubu'na ait olan şirketin deposu 6 milyar metreküp kapasiteye sahip. Aliağa Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gelen Cezayir bandıralı Larbi Ben M'hidi adlı gemide 127 bin metreküp LNG bulunduğu belirtildi. Egegaz'ın ilk doğalgazı, Botaş'ın talep etmesi halinde çarşamba günü ulusal şebekeye vermesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, tesislere ayda üç geminin sıvılaştırılmış doğalgaz getirmesinin öngörüldüğü, talebe göre tesislerdeki 140 bin metreküplük bir tankın bir hafta ile 15 gün arasında boşalabileceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/botas-kis-icin-cezayir-dogalgazini-depolamaya-basladi_49964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!