Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Botaş, Yurtdışında Ortak Şirket Kurdu

Türkiye-Bulgaristan-Romanya- Macaristan-Avusturya Doğalgaz Boru Hattı projesi kapsamında Botaş’ın da dahil olduğu bir doğalgaz şirketi kuruldu.

NTV-MSNBCb>Türkiye-Bulgaristan-Romanya- Macaristan-Avusturya Doğalgaz Boru Hattı projesi kapsamında Botaş’ın da dahil olduğu bir doğalgaz şirketi kuruldu.

Hazar ve Orta Doğu doğalgazının Türkiye ve Balkan ülkeleri üzerinden geçecek yeni bir boru hattı ile Orta ve Batı Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla Botaş 4 ülkenin doğalgaz şirketiyle ortak şirket kurdu. Botaş’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulgargaz EAD (Bulgaristan), SNTGN Transgaz (Romanya), MOL NG Transmission Ltd (Macaristan), OMV Erdgas Gmbh (Avusturya) ve Botaş tarafından Ekim 2002 tarihinde kurulan Nabucco Konsorsiyumu yetkilileri Nabucco Boru hattı iş geliştirme şirketinin kurulması yönünde gerekli dokümanları da 26 Şubat 2004’te Viyana’da imzaladılar.

Bütün ortakların eşit hisseye sahip olduğu Nabucco Boru Hattı İş Geliştirme Şirketi’nin merkezi Viyana olarak belirlendi. Kurulan bu şirket ile, boru hattının yapımı için finansman modelinin geliştirilmesi, yatırımcılar için uygun teşviklerin araştırılması, pazarlama faaliyetlerinin koordinasyonu ve muhtemel tedarikçiler ile kontrat müzakerelerinin yapılması amaçlanıyor.

BORU HATTI 2006 YILINDA FAALİYETTE
Şirketin kurulması ile boru hattı projesinin fizibilite çalışmasına ilişkin önemli bir aşama kaydedilirken, fizibilite çalışmasının bu yıl sonuna kadar tamamlanması ve boru hattının 2009 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Yürütülen fizibilete çalışmasının ara raporlarına göre Orta ve Batı Avrupa ile Hazar ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayacak olan böyle bir boru hattı projesi önemli bir ihtiyacı karşılayacak.
Türkiye’nin Doğu-Batı arasında çok önemli bir doğalgaz köprüsü haline getirme stratejisi kapsamında geliştirilen Yunanistan Projesi ile birlikte Avrupa’ya açılan diğer kapı niteliğindeki söz konusu yeni boru hattı ile güzergah üzerindeki ülkelerin önemi büyük ölçüde artacak ve yeni bir arz güzergahı ile birlikte Orta ve Batı Avrupa’daki gaz müşterileri için yepyeni bir seçenek daha oluşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/botas-yurtdisinda-ortak-sirket-kurdu_9746.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!