Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Botaş'tan Tepe İnşaat'a Kırmızı Kart

Tepe İnşaat'ın Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattındaki sözleşmesi, üstlendiği bölümdeki işi geciktirmesi nedeniyle Botaş tarafından feshedildi.

Radikal
Botaş'tan Tepe İnşaat'a Kırmızı Kart

b>Tepe İnşaat'ın Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattındaki sözleşmesi,üstlendiği bölümdeki işi geciktirmesi nedeniyle Botaş tarafından feshedildi. Botaş, boru hattında 'mücbir' sebeplerden doğan yaklaşık 160 milyon dolarlık maliyet artışını, hattın sahibi durumundaki BTC Co.'dan talep etmeye hazırlanıyor.

Boru hattının Gürcistan sınırından Erzurum'a kadar olan bölümünü (LOT A) üstlenen Tepe'nin sözleşmesini fesih çalışmaları 7 Ocak 2005'te başladı. 29 Mart itibarıyla sözleşmenin feshi gerçekleştirildi. Sözleşmelerden dolayı ödemelerin büyük kısmını gerçekleştiren Botaş, eksik işlerle ilgili mükerrer ödemeleri daha sonra Tepe'den tahsil etmeye çalışacak. Ancak, BTC hattına ilişkin sözleşmelerin İngiliz hukukuna göre yapılması Botaş'ı zorlayacak. Botaş bu sıkıntısını, pazartesi günü TBMM KİT alt komisyonu ile yapılan toplantıda da dile getirdi.

Öte yandan, boru hattının maliyetindeki artışın 160 milyon dolara ulaştığı öğrenildi. Maliyet artışının 85 milyon dolarlık bölümü, gereksiniminden kaynaklanırken kalanı, projedeki gecikmeyi telafi etmek için alınan hızlandırıcı önlemlerden kaynaklandı. Ön görüşmelerde BTC'nin 80 milyon doları ödemeyi kabul ettiği, ancak konuyu uluslararası tahkime götüreceği belirtildi. Tahkim BTC Co.'nun fazla ödeme yaptığına karar verirse, Botaş aldığı paranın bir bölümünü iade etmek zorunda kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/botastan-tepe-insaata-kirmizi-kart_25481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!