Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BP'nin 'Tepeden İndirme' Yöntemi de Başarısız Oldu...

BP, Meksika Körfezi’nde büyük bir çevre felaketine dönüşen petrol sızıntısını önlemek için yürüttüğü, kuyuyu çamur ve çimentoyla tıkama girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Başarısızlığa uğrayan ve ‘tepeden öldürme’ olarak adlandırılan yöntem, yoğunlaştırılmış çamur ve çimentoyla sızıntının olduğu tıkayıp devredışı bırakmayı

Radikal Gazetesi
BP'nin 'Tepeden İndirme' Yöntemi de Başarısız Oldu...

Kıyı bilimci Angelina Freeman, denizden petrol örneği alıyor. FOTOĞRAF: AFP

BP, Meksika Körfezi’nde büyük bir çevre felaketine dönüşen petrol sızıntısını önlemek için yürüttüğü, kuyuyu çamur ve çimentoyla tıkama girişiminin de başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Başarısızlığa uğrayan ve ‘tepeden öldürme’ olarak adlandırılan yöntem, yoğunlaştırılmış çamur ve çimentoyla sızıntının olduğu tıkayıp devredışı bırakmayı hedefliyordu.

ABD Başkanı Barack Obama, başarısızlık haberinin yürek parçalayıcı ve öfke yaratıcı olduğunu söyledi. Yöntemin uygulanmaya başlandığı sırada olumlu bilgiler aldığını söyleyen Obama, “Sonrasında bunun işe yaramadığı anlaşıldı” dedi. Lousiana eyaletindeki balıkçılar da ‘BP, geleceğimizi ve mirasımızı mahvettin’ yazılı pankartlar asarak şirketi kınıyor.

Şirket yetkililerinden Doug Suttles ise şimdi yeni bir plan üzerinde çalıştıklarını ve birkaç gün içinde bu planı uygulamaya geçeceklerini anlattı. Yeni plan; denizaltı robotları kullanılarak sızıntıya neden olan boruların kesilip üzerlerinin kapatılması. Suttles, yeni çalışmanın tamamlanmasının dört gün sürebileceğini belirtirken, yöntemin başarılı olacağına inandıklarını, yine de garanti veremeyeceklerini söyledi. Yöntemin riskli olduğunu söyleyen Obama ise sızıntının durması için iki rahatlatma deliğinin açılmasına kadar her türlü çabanın gösterileceğini söyledi. Hükümet kaynakları, Meksika Körfezi’nde 68 ile 151 milyon litre arası petrolün sızdığını ve bunun kendi alanında ülke tarihindeki en kötü olay olduğunu söylüyor.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/bpnin-tepeden-indirme-yontemi-de-basarisiz-oldu-_79862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!