Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BTC Şirketi, ‘Çevreye Zarar Vermeyeceğiz’ Sözü Verdi

Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) şirketi, petrol boru hattının inşaatı esnasında yaptığı sosyal projeler ve çevreye verilen zararın azaltılması çalışmaları

Zamanb>Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) şirketi, petrol boru hattının inşaatı esnasında yaptığı sosyal projeler ve çevreye verilen zararın azaltılması çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) gerçekleştirilen toplantıda, boru hattının inşaatının başlangıcından itibaren geçen süreç değerlendirildi.

BTC şirketi Dış İlişkiler Danışmanı Deniz Güzelgöz, toplantının düzenlenme amacını, Bakü Tiflis Ceyhan ham petrol boru hattı projesinin topluma ve çevreye yaptığı hizmetleri kamuoyuyla paylaşmak olarak açıkladı. Güzelgöz, Türkiye’deki inşaatının yüzde 90’lık kısmı biten projenin, dünyada yürütülen en büyük projelerden birisi olduğunu dile getirerek, projenin istihdam boyutunun ötesinde geçtiği coğrafyalarda çevresel ve toplumsal olarak birçok yararı olduğuna dikkat çekti. Güzelgöz, proje çerçevesinde binlerce kişiyi değişik konularda bilgilendirdiklerini ve çevresel anlamda birçok yapı kurarak insanların hizmetine sunduklarını ifade etti.

Projenin Çevre Denetçisi Figen Zaman ise proje çerçevesinde çevreye zarar vermemek için bütün imkânları seferber ettiklerini, kültürel mirasın zedelenmemesi için gerekirse boru hattının gidiş yönünü değiştirdiklerini anımsattı. Zaman, ekolojik dengenin bozulmaması için projenin bitimine kadar çevre mühendislerinin çalışmalarını sürdürdüklerini ve çevreye verilen zararın en aza indirilmesi için boru hattının mevcut çevrelerini daralttıklarını vurguladı. Boruların döşeme işleri bittikten sonra biyorestorasyon işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Figen Zaman, doğal bitki örtüsünün eski haline dönmesi için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Botaş Halkla İlişkiler Müdüresi Arife Günbay da, projenin Türkiye’de toplam 10 bin kişiye iş imkânı sağladığını, projenin geçici de olsa insanlara bir ekmek kapısı oluşturduğunu söyledi. Günbay, ayrıca boru hattının geçtiği yerlerde çeşitli toplantılar düzenleyerek, vatandaşların eğitim ve sağlık konularında bilgilendirildiğini; bu kapsamda Erzurum’da 13 okulda bin 379 öğrenciye trafik ve yol güvenliği eğitimi, 7 bin 565 işçi ve bin 209 vatandaşa sağlık eğitimi verildiğini açıkladı. Ayrıca 250 doktora da cinsel sağlık eğitimi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini belirten Günay, eğitim hizmetlerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/btc-sirketi-cevreye-zarar-vermeyecegiz-sozu-verdi_21819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!