Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

BTSO ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası Arasında Anlaşma

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası arasında 'İş Konseyi' oluşturulmasına yönelik anlaşma imzalandı.

yapi.com.tr / AA
BTSO ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası Arasında Anlaşma

Katar TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammed Ahmet T. Al Kuwari ve beraberindeki heyet, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)'nı ziyaret etti. Heyetler arası görüşmeler sonunda bölgeler arası ticari işbirliğini geliştirmeye yönelik anlaşmayı Katar TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Al Kuwari ile BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker imzaladı.

Parseker, ''Arap yarımadasının refah ve kültür merkezi''olarak tanımladığı Katar'ın Türkiye gibi 2010 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğuna işaret ederek, ''Katar'ın 2011 yılında da çift haneli büyüme hedefi var. İki ülke arasında vizelerin karşılıklı kaldırılmasıyla birlikte başlayan sürecin, zorluk yaratan diğer sorunların da ortadan kaldırılması ile birlikte çok daha iyi bir noktaya geleceğine olan inancımız tamdır'' dedi.

Büyüklüğü ve istikrarı ile bir bölgesel güç olan Türkiye'nin, Cumhuriyet'in 100. Yılında 2 trilyon doları aşan bir büyüklüğe ulaşarak dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı planladığını vurgulayan Parseker, ''Bu hedefe ulaşmak için iş yaptığımız alanları genişletmek, yeni işbirlikleri yaratmak zorundayız. Katar, bu nedenle bizim için çok önemli bir ülke'' görüşünü bildirdi.

Parseker, konuşmasının sonunda, ''Sizin ihtiyacınız olan bizde. Bizim ihtiyacımız da sizde'' diyerek Bursa'nın turizm potansiyelini anlattı ve Katarlı yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti.

Katar TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Al Kuwari de Bursa'nın sanayi ve turizm kenti olmasının Katar için çok önemli olduğunun altını çizerek, ''Bursa, bizim için hem çok merkezi bir konumda hem de sanayi ve turizm kenti olması açısından büyük önem arz ediyor.. Aramızdaki dostluğu beraber geliştireceğimize inanıyorum'' dedi.

İki oda arasında imzalanan anlaşma, tarafların, ekonomik, ticari ve sınai ilişkilerini güçlendirmek ve bölgeler arasında dış ticaret ağının geliştirilmesini teşvik etmelerini amaçlanıyor.

Bu kapsamda, iki Oda, ülkelerinde gerçekleşen pazar araştırmaları, ticari fuar ve sergiler ve ticari heyet organizasyonları konularında bilgi paylaşımında bulunarak, edindikleri bilgileri üyelerine aktaracak. Taraflar, ülkelerindeki üretim sanayilerinin gelişmesine katkı sağlanmasının yanı sıra, ülkeler arasındaki doğrudan yabancı yatırıma katkı sağlanması amacıyla, her iki ülkede yeni ortaya çıkacak yatırım olanakları teşvik edecek.

Ayrıca, Bursa ve Katar TSO, İş Konseyi bünyesinde oluşturulacak Çalışma Grupları ile belirlenecek sektörlerle ilgili karşılıklı bilgi, deneyim ve belge değişiminde bulunacak.

Katar Ticaret ve Sanayi Odası'nın ziyaretinde Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Yılmaz, Erdem Baydaroğlu, Erdem Albayrak, Şakir Umutkan ve Emin Nallar da hazır bulundu.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/btso-ile-katar-ticaret-ve-sanayi-odasi-arasinda-anlasma_87109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!