Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Fiyata Asfalt değil Kırmızı Halı Döşenir

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tokbaş, belediyelerin asfalt maliyet hesaplamalarının fahiş olduğunu savunarak, “Bu maliyetlerle, yollar kırmızı halı ile döşenir” iddiasında bulundu.

Hürriyet Ankara
Bu Fiyata Asfalt değil Kırmızı Halı Döşenir

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Hakan Tokbaş, “Belediyelerin asfalt maliyeti olarak gösterdiği fiyatlarla, yollar kırmızı halı ile döşenir” dedi. Bu konuda örnek veren Tokbaş, Kocaeli Belediyesi’nin stabilize yolu metrekare fiyatı 15 TL’den hesapladığını belirtirken, Ankara Belediyesi’nin ise aynı yolu 45 TL üzerinden hesapladığını öne sürdü.

Tokbaş, yazılı açıklamasında, Belediye Gelirleri Kanunu ve ilgili yönetmeliğe göre, asfalt olmayan yollara asfalt döşenmesi sonucu, ilgili yoldan yararlanan gayrimenkul sahiplerine asfalt maliyetinin 3’te 1’inin katılım payı olarak tahakkuk ettirildiğini belirtti.

Kocaeli Ankara karşılaştırması

Ancak, neredeyse bütün belediyelerin, maliyetin tamamını tüketiciye yansıttığını, maliyet hesaplamalarının da bir hayli fahiş olduğunu savunan Tokbaş, hatta kanuna aykırı olarak, mevcut olan asfalt yolların onarımının faturasının da yeni asfalt parası maliyeti üzerinden tüketiciye yansıtıldığını ileri sürdü. Tokbaş, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılı için stabilize yolun metre kare fiyatını 15 TL ve cadde asfaltının metre kare fiyatını 60 TL olarak belirlemiş iken, Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılı için, stabilize yolun metre kare fiyatını 45 TL, cadde asfaltının metre kare fiyatını 110 TL olarak belirlemiştir. Yani, bir belediye şose bir yolun asfalta dönüşmesini metre karesi 75 TL üzerinden yaparken, diğer belediye aynı şeyi 155 TL üzerinden gerçekleştirmektedir” dedi.

Fahiş kar üzerine kurulu

Tokbaş elimize geçen diğer bir belgede de Yenimahalle Belediyesi’nce, Ragıp Tüzün Caddesinin asfalt onarımı için, cadde üzerindeki gayrimenkul sahiplerine 1.654 TL borç tahakkuk ettirdiği görülmüştür. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi’nin maliyet rakamları fahiş kâr üzerine kurulu olmaktadır” dedi.

Daha ucuza mal olur

Bugünün piyasasında, kaliteli bir mermer döşetmenin fiyatının metre karede 80, fayans döşetmede 40, parke döşetmede 60 lira olduğunu ifade eden Başkan Tokbaş, “Bütün bunlardan daha ucuz olması gereken belediye asfaltları, hepsinden daha fazla maliyete sahip gösterilmektedir. Yollara, belediyelerin asfalt döşemeleri yerine, bir tacirin kırmızı halı döşemesi, tüketicilere daha ucuza mal olacaktır. Ya bu asfalt yolsuzluğunun acilen sona erdirilmesi yahut tüketicilerin yollarına da kırmızı halılar döşenmesi gerekir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-fiyata-asfalt-degil-kirmizi-hali-dosenir_78961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!