Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Bu Grup Enerjide Lider Olmak İstiyor'

Doğan, Doğuş ve Unit gruplarıyla konsorsiyum oluşturduklarını söyleyen Anadolu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkanı Özilhan, 'Bu grup Türkiye'de enerji konusunda lider olmak istiyor. Enerjinin birçok koluyla ilgileneceğiz' dedi.

Radikal Gazetesinadolu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Doğan Holding, Doğuş Holding ve Unit Investment ile dörtlü bir konsorsiyum kurduk, çalışmalara başladık. Enerjide oluşturduğumuz grup, Türkiye'de lider olmak isteyen bir grup olacak ve enerjinin birçok koluyla ilgilenecek" diye konuştu.

Konsorsiyumun enerji dağıtımından başlayarak yeni üretim merkezleri ve özelleştirmelerle de ilgileneceğini belirten Özilhan, enerjide Türkiye'nin önünün açık olduğunu ve sektöre çok uzun vadeli baktıklarını söyledi.

İlk etapta ihaleye çıkılan İstanbul Anadolu yakası, Sakarya-Bolu ve Başkent elektrik dağıtım bölgeleriyle ilgilendiklerini açıklayan Özilhan, "Arkadan gelenlere de bakacağız. Korsorsiyum yeni üretim merkezlerinin yatırımına da başlayabilir" dedi. Türkiye lisansörü oldukları McDonald's'ın Kurucular Günü'nde konuşan Özilhan, konsorsiyumdaki her grubun eşit ortak olduğunu ve ileride yapılacak yatırımlara aynı ölçüde katılacaklarını belirtti.

'Cari açık çözülmeli'

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Tuncay Özilhan, cari açığın sürdürülebilir bir yapı olmadığını ve çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Cari açıkla ekonominin kırılganlığının da arttığını dile getiren Özilhan şöyle konuştu: "Cari açığa muhakkak çözüm bulunmalı. Çünkü kırılganlık artıyor. Dünyada meydana gelen her dalgalanma, Türkiye'de çok daha ağır sonuçlar doğuruyor. Açık finanse ediliyor ama kesinlikle sürdürülebilir değil."

Türkiye'nin 2006 yılını yüzde 10-10.5'lik enflasyonla kapatmasını öngördüklerini belirten Özilhan, dövizde yaşanan dalgalanmaların özellikle otomotiv ve ithalatın söz konusu olduğu grup şirketlerini az da olsa etkilediğini açıkladı. Özilhan, Türkiye'deki siyasi ortama ilişkin sorular üzerine şunları söyledi: "Biz ekonomideki istikrarın sürmesini istiyoruz. Bu, siyasi istikrarı icap ettiriyor. İktidar ve muhalefetin daha dikkatli düşünmesi, daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor."

'Hükümet AB'de yavaşladı'

Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) eski başkanı Özilhan, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin olarak da "Buna çok emek veren biri olarak söylüyorum; Hükümetin bu konuda son dönemde biraz yavaşladığını düşünüyorum" dedi. AB'nin de dönem dönem çifte standart uyguladığını ve haksızlıklar yaptığını, iç siyaset malzemelerini kullandığını ifade eden Özilhan, "O kadar tecrübeli bir AB'nin, o kadar tecrübeli devlet başkanlarının biraz daha dikkatli konuşması gerekir" ifadesini kullandı.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-grup-enerjide-lider-olmak-istiyor_48783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!