Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Kafede Her Şey Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

Greenpeace ve Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından yürütülen ''Güneş Kuşağı'' projesi kapsamında içinde güneş enerjisinin kullanıldığı "Güneş Kafe'' Beşiktaş'ta açıldı. Greenpeace Güneş Kuşağı Uluslararası Koordinatörü Abigail Jabines, kafenin açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın iklim değişikliği felaketine karşı ne kadar savunmasız olduğunu

Zaman GazetesiGreenpeace ve Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından yürütülen ''Güneş Kuşağı'' projesi kapsamında içinde güneş enerjisinin kullanıldığı "Güneş Kafe'' Beşiktaş'ta açıldı. Greenpeace Güneş Kuşağı Uluslararası Koordinatörü Abigail Jabines, kafenin açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın iklim değişikliği felaketine karşı ne kadar savunmasız olduğunu görerek 2003 yılında Güneş Kuşağı projesini başlattıklarını söyledi.

Proje yürütücülerinden Emel Türker de güneşe dikkati çekmek ve enerjiyi güneşten elde etmek amacıyla Türkiye'de Güneş Kuşağı projesini başlattıklarını söyledi. Türker, projenin Türkiye'deki 7 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirildiğini, üniversite alanlarını yeşil alanlara çevirmeye çalıştıklarını dile getirdi. İklim değişikliğinin ciddi bir sorun haline geldiğini ve açtıkları Güneş Kafe ile çözümün mümkün olduğunu göstermek istediklerini anlatan Türker, kafede kullanılan enerji panelleri sayesinde evlere yetecek kadar elektrik elde edilebileceğini söyledi.

Güneş Kafe, mini bir karavandan oluşuyor. Kafenin içinde, mutfak, küçük mutfak aletleri ve 37 ekran televizyon bulunuyor. Kafenin yanına kurulan ve tamamı 4 bin 500 YTL'ye mal olan 4 güneş panelinin her biri, 70 vat elektrik üretiyor. Güneş enerjisinden dönüştürülen elektrik enerjisiyle, kafenin içindeki tüm elektrikli aletler çalıştırılabiliyor. Güneş Kafe'de, güneş enerjisinden elde edilecek elektrikle pişirilecek yemekler, iftarda ziyaretçilere ikram edilecek. Güneş Kafe, 25 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kafede-her-sey-gunes-enerjisiyle-calisiyor_63842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!