Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Kış 12 Milyar Doları Havaya Savurayacağız!

Doğalgazda yüzde 35, elektrikte ise yüzde 40 oranında gerçekleşen zamlarla ortaya çıkan ağır tabloda, ısıtma ve soğutma giderlerinde ortalama yüzde 60 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı daha da önem kazanıyor. Ancak mevcut duruma bakıldığında, Türkiye’nin ısı yalıtımı konusunda hâlâ çok geride kaldığı görülüyor. Ve yalıtımı olmayan binalar yüzünden

yapi.com.tr
Bu Kış 12 Milyar Doları Havaya Savurayacağız!

Yılbaşından bu yana doğalgazda yüzde 35, elektrikte ise yüzde 40 oranında gerçekleşen zamlarla ortaya çıkan ağır tabloda, ısıtma ve soğutma giderlerinde ortalama yüzde 60 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı daha da önem kazanıyor. Ancak mevcut duruma bakıldığında, Türkiye’nin ısı yalıtımı konusunda hâlâ çok geride kaldığı görülüyor. Ve yalıtımı olmayan binalar yüzünden yılda 12 milyar dolar havaya savruluyor.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, artan enerji maliyetlerinin ailelerin yanı sıra uluslararası rekabet açısından işletmeleri de zora soktuğunu belirtti. Yüksek doğalgaz, elektrik faturaları ve işletme maliyetlerini azaltmak konusunda en etkili çözüm olan ısı yalıtımı uygulaması konusunda yeterli bilinç bulunmadığını hatırlatan Ulu, ülkemizdeki yaklaşık 17 milyon konutun yüzde 90’ının yalıtımsız olduğunu vurguladı. Ulu, bu durumun ülke ekonomisini her yıl 12 milyar dolar zarara uğrattığını söyledi.

Kubilay UluDış hava koşullarından etkilenmeyen XPS levhalar ile yapılan ısı yalıtım uygulamalarının bina ömrü boyunca performansını devam ettirdiğini belirten Ulu, şu an mevsim itibariyle ısı yalıtımı için en uygun dönemde olduğumuzu açıkladı. Isı yalıtımı yaptırırken en önemli konunun doğru ürün seçimi ve kaliteli uygulama olduğunu hatırlatan Ulu, XPS levhaların yer aldığı paket sistemleri seçmenin önemli avantajlar sağladığını belirtti. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen son teknoloji ürünü XPS levhalar, yine standartlara uygun şekilde, bu konuda eğitilmiş ustalar tarafından uygulandığında hem yaz hem de kış döneminde enerji tasarrufuna imkân sağlıyor.

Binanın tasarım ve yapım aşamasında karar verildiğinde daha kolay uygulanan ısı yalıtımının maliyeti de daha düşük oluyor. Bu durumda, ısı yalıtımının maliyeti bina maliyetinin sadece yüzde 3 ila 5’i kadar. Mevcut binalarda ise ısı yalıtımının metrekarede ortalama 40 YTL maliyeti oluyor. Ancak yüksek enerji tasarrufu nedeniyle yalıtım, yatırım maliyetini birkaç sene içinde karşılıyor ve bina ömrü boyunca her ay faturalarda yüzde 60 tasarruf sağlıyor.

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşmanız yeterli.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kis-12-milyar-dolari-havaya-savurayacagiz_63950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!