Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Nasıl SİT Alanı?

Kapalı kamyon kasası getirip koyanlar, karavanlarını kuranlar, 'ahır' diye başlayıp pansiyon inşaatı yapanlara kadar, pek çok kişi ve kuruluş, Teki

Akşamb>Kapalı kamyon kasası getirip koyanlar, karavanlarını kuranlar, 'ahır' diye başlayıp pansiyon inşaatı yapanlara kadar, pek çok kişi ve kuruluş, Tekir Yaylası'nın en gözde yerlerini birer birer parselliyor. Çevreciler ise yağmanın durdurulmasını istiyor.

Türkiye'nin en önemli dağ ve kış turizm merkezlerinden biri olan, turizm ve doğal SİT alanı ile 'devlet koruması' altında bulunan Erciyes, istila tehdidi altında. Tek bir çivinin dahi izinsiz çakılamayacağı Erciyes'te, kamyon ve vinçler yardımıyla karavanlar kuruluyor, boş araziler çalıntı trafik levha ve direkleriyle kapatılıyor, kapalı kamyon kasaları ev olarak kullanılıyor. Tekir Yaylası'nda bazı bölgeler çadır kampı görüntüsüne bürünürken, bazı noktalarda da kaçak pansiyonlar inşa ediliyor.

Arkalarında kim var?

Kayseri Dağcılık Kulübü Başkanı Rıza Yücesan, SİT alanı niteliğindeki bölgenin tehlike sinyalleri verdiğini belirterek, 'Karavan ve çadırlar hızla artıyor. Bazı kişiler tarafından belirlenen alanlar, tellerle çevriliyor. Bu rahatlık nereden geliyor merak ediyorum? Bu yağmaya birileri 'dur' demeli.' diye konuştu. Kayseri Dağcılık Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Tekin Küçüknalbant'ta, çarpık, çirkin ve en önemlisi de kaçak yapılaşmanın bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini, aksi taktirde durumun ilerde önüne geçilemez bir hal alacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-nasil-sit-alani_7323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!