Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Buca'ya Dev Proje

Gölet'in etrafındaki 2,5 milyon metrekarelik alana su parkı, disneyland, golf sahası, kongre merkezi, otel ve safari alanı yapılacak. İzmir'

Yeni Asır
Buca'ya Dev Proje

b>Gölet'in etrafındaki 2,5 milyon metrekarelik alana su parkı, disneyland, golf sahası, kongre merkezi, otel ve safari alanı yapılacak.

İzmir'in ufkunu açacak yatırımlar bir bir "istemezük" zihniyeti yüzünden engellenirken, sınır anlaşmazlığı nedeniyle yıllardır 'kavgalı' olan Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ve Kaynaklar Belediye Başkanı Mustafa Karagülmez Gölet çevresinde yapılacak dev proje için biraraya geldi.
Kaynaklar Belediyesi sınırlarındaki 2 milyon 300 bin metrekarelik alanın içinde disneyland, golf sahaları, aqupark, fuar ve sergi alanlarıı yapılacak. Gölet'i adeta bir çember gibi saracak olan projeler için yatırımcılara çağrı yapan Şeboy ve Karagülmez, alanı birlikte gezdi. Başkan Karagülmez'e, projeyle ilgili önerilerini sunan Başkan Şeboy, hangi alana hangi projenin yapılmasının daha uygun olduğunu yerinde gösterdi.

Fırsatı kaçırmayın
Önceki yıllarda yaşanan anlaşmazlıklarla ilgili konuşan Şeboy, "Benim için önemli olan bu bölgenin bu tarz projelerle değerlendirilmesi ve konuta açılmamasıydı. Bölge böyle değerlendirilsin de isterse Ödemiş Belediyesi'nin olsun. Ancak, yargı aşamasında olan sınır davası bu bölgenin dışında kalıyor. Böyle projelerin devreye girmesiyle Buca'nın cazibesini artıracağını belirten Şeboy, "Yatırımcılara sesleniyorum; bu fırsatı kaçırmayın. İzmirli ve Bucalı yatırımcılar elini çabuk tutsun. İstanbullular duyarsa bu fırsatı kaçırmaz" diye konuştu.
Yeşil alanları açmak istediği suçlamalarıyla daha önce eleştirilere hedef olan Başkan Karagülmez de "Bu proje için bölgedeki tek bir ağaca zarar verilmeyecek. Ancak bizim daha önce de böyle bir isteğimiz yoktu. Ben, Kaynaklar'ın İzmir'in çekim merkezi olmasını istiyorum" dedi.

Onaya sahip
Tamamı özel mülkiyet arazisi olan bölgedeki arazilerin çoğunun Kaynaklar Beldesi'nde yaşayan köylülere ait olduğunu söyleyen Karagülmez, projeyle ilgili olarak mülk sahiplerinden "onay" alındığını belirtti. Bu projeye köylülerin de ortak olacağını dile getiren Karagülmez, projenin yapılacağı alanda konaklama tesislerinin yapılamayacağını dile getirirken, bu eksikliğin Kaynaklar Beldesi'nde yapılacak butik otellerle giderileceğini söyledi.
Kaynaklar Belediyesi, 2.5 milyon metrekarelik bölgeyi imar plan değişikliği ile bölgeyi 'tarımsal' alandan çıkararak 'fuar, panayır ve günübirlik dinlenme tesisi' alanına dönüştürdü. Belediye, bölgeyle ilgili hazırlanan 1/25 binlik imar planlarını, yeni Büyükşehir Belediye yasası yürürlüğe girmeden önce, Bayındırlık Bakanlığı'na gönderip onay aldı.


TARTIŞMANIN GEÇMİŞİ
"Artık eleleyiz"
Geçtiğimiz yıllarda Olduruk Mevkii'ndeki sınır anlaşmazlığını mahkemeye taşıyan Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, Kaynaklar Belediye Başkanı Mustafa Karagülmez'i o dönemlerde ağır bir dille eleştirmişti. Şeboy, Karagülmez'i yeşil alanları imara açma girişiminde bulunmakla suçlarken, Karagülmez sessizliğini korumuştu.
Tartışmaların ardından barış çubuğu yakan başkanlar, eski anlaşmazlıkların artık önemi kalmadığını söyledi. Şeboy, "Karagülmez'e yapmak istediklerime kulak verdiği için teşekkür ederim. Konut her tarafa yapılır. Ama derdi bitmez, yol isterler, su isterler. Benim toprakta gözüm yok" dedi. Karagülmez ise "Daha önce Şeboy ile diyalog sorunumuz vardı. Biz konuta hep karşı çıktık. Konut yaparak İzmir'in akciğeri olan Kaynaklar'ı koruyamazdık" dedi.

NELER OLACAK?

* Alanda öncelikli olarak aquapark yapılmasını kararlaştırdı.
* Toplam alanın yaklaşık 50 bin metrekarelik bölümünde yapılacak aquapark, Gölet'in arkasındaki alanda kurulacak.
* Yatırımcı bulunması halinde önümüzdeki yıl yaz sezonuna açılması hedeflenen aquapark gece saatlerinde tarzını değiştirerek İstanbul Laila benzeri bir mekan olarak hizmet verecek.
* Yaklaşık 3 milyon dolara mal olması beklenen aquapark, botanik adaları ile çevrenin yeşil dokusunu arttıracak.

Kızılderili parkı

* ABD'deki benzerini aratmayacak Disneyland ise Buca Gölet'ten Kaynaklar'a giderken yolun sağ ve solundan kalan toplam 1 milyon metrekare alanda kurulacak.
* Birlik Otel'in karşısındaki ormanlık alan, ağaçlara zarar vermeden proje kapsamında "Kızılderili parkı" olarak kullanılacak. Disneyland, yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak.

Fuar alanı olacak

* Gölet'in güneyindeki alan ise fuar, sergi salonu ve kongre merkezi olarak planladı. Bu alanda ihtisas fuarları ve kongre merkezi yapılması için İzmirli işadamları ile görüşmeler yapılacak.
* İzmir Fuar alanında yapılan yeni fuar binasının bir benzerinin yapılması için işadamları bekleniyor.
* Yaklaşık 200 bin metrekare alanda, ihtisas fuarları düzenlenecek.
* Proje kapsamında golf tutkunları için de özel bir mekan yaratılacak. 800 dönüm alanda 16 delikli golf sahası oluşturulacak.ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bucaya-dev-proje_16684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!