Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bunaltıcı Sıcağa Karşı Isı Yalıtımı

Meteoroloji uzmanları tarafından son 200 yılın en sıcak mevsimi olacağı belirtilen 2005 yazında aşırı sıcaktan korunmak için binalara ısı yalıtımı yaptırılması öneriliyor.

yapi.com.treteoroloji uzmanları tarafından son 200 yılın en sıcak mevsimi olacağı belirtilen 2005 yazında aşırı sıcaktan korunmak için binalara ısı yalıtımı yaptırılması öneriliyor. İngiliz meteoroloji uzmanları, küresel ısınma nedeniyle yaz aylarında hava sıcaklıklarının, ortalamanın iki derece üzerinde olacağını bildiriyor. İngiliz uzmanların öngörüsüne, ABD Havacılık ve Uzay Araştırmaları Dairesi NASA da katılıyor. NASA uzmanları 2005'de, 1800'den beri yaşanan en yüksek sıcaklık değerlerinin etkili olacağını belirtiyor.

İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, İngiliz ve ABD’li uzmanların uyarılarına karşı alınacak en etkili önlemin ısı yalıtımı yaptırmak olduğunu söylüyor. Isı yalıtımının sadece kışın değil yazın da binaları ve içindekileri, hava sıcaklıklarındaki değişimden koruduğunu dile getiren Şen, ısı yalıtımının ısı geçişlerini önlediğini, bu nedenle binaları, kışın soğuktan, yazın da sıcaktan koruduğunu vurguluyor. Şen, yapılan yalıtımla yakıcı sıcaklığın bina içinde etkili olmayacağını ve dışarıya göre daha serin ortamlar yaratılacağını kaydediyor.

Isı yalıtımının yararlarını anlatan Şen, uygulamayla serinleme amacıyla kullanılan aletlerin enerji sarfiyatında da tasarruf yapılacağını belirterek şunları söylüyor:

“Isı yalıtımıyla evimiz dışarıya göre daha serin olacaktır. Düşük devirde çalışacak klima gibi soğutma cihazlarımız ortamı serinletmeye yeterli olacak, böylelikle soğutma cihazlarının harcadığı enerji de önemli ölçüde azalacaktır.”

İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, pencerelere de nitelikli camların bulunduğu doğrama taktırılarak ısı yalıtımının tam anlamıyla yapılması gerektiğine işaret ediyor. Güneş kontrol camlarıyla bina içlerinin güneşin ısıtıcı etkisinden korunduğunu belirten Şen, bu düşüncesini “Isı ve güneş enerjisini kontrol eden kaplamalı camlarla, serinletilen odanın ısısı %70 oranında içeride tutulurken güneşin ısısı yüzde 41 oranında azaltılabiliyor”, sözleriyle açıklıyor.

İlkbahar aylarında yapılacak yalıtımın konutların yazın daha serin olmasını sağlayacağını dile getiren Şen, yalıtım konularında daha geniş bilgi almak için İZODER’in 0800 211 33 67 numaralı ücretsiz danışma hattının aranabileceğini belirtiyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bunaltici-sicaga-karsi-isi-yalitimi_27109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!