Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Burdur Gölü’nün Damarlarını Kesmeyin

Burdurlu sivil toplum örgütleri, Burdur Gölü’nün besleyen son derelerin üzerine gölet yapılmasına tepki gösterdi. Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, kapalı bir havza olan Burdur Gölü çevresindeki Akçay ve Karakent’teki dereler üzerine gölet yapımından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

yapi.com.tr
Burdur Gölü’nün Damarlarını Kesmeyin

Son 30 yılda hacminin üçte birini kaybeden Burdur Gölü, yanlış su politikaları yüzünden giderek daha da küçülüyor. Sol Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, gölü besleyen su kaynaklarının üzerine yapay göletlerin yapılması bir yana göl çevresindeki tarım arazilerini sulamak için açılan binlerce sondaj kuyusu da Burdur Gölü’nün çekilmesindeki en büyük etken olarak gösteriliyor.

Akçay ve Karakent'e iki yeni gölet yapılıyor

AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Burdur ilinin içme suyu sorununa çözüm üretmek amacıyla Akçay ve Karakent’te iki ayrı gölet yapılacağını duyurdu. Karakent göletinin DSİ 18. Bölge Müdürlüğü’nce ihalesinin yapılarak Haziran ayında çalışmalarına başlandığını belirten Özçelik, Akçay göletinin ihale sürecinin ise devam ettiğini dile getirdi.

Burdurlu STK'lar tepkili

Burdurlu sivil toplum örgütleri ise gölü besleyen su kaynakları üzerine gölet yapılmasına karşı tepkili. Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak Akçay ve Karakent’teki göletlerin yapımından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

40 yılda göl hacminde yüzde 35 kayıp yaşandı

Burdur Gölü’nün kapalı bir havza olduğunu anımsatan Arslan, gölün beslenmesinin yağışların yanı sıra çay ve dere gibi yüzeysel akışlarla yeraltı sularından sağlandığına dikkati çekerek, “boşalımı ise göl alanından buharlaşma ve göl havzasındaki yeraltı sularının sondajlar vasıtasıyla çekilmesiyle olmaktadır. Burdur Gölü havzasında tarımsal faaliyetler önemli yer tutmakta, buna bağlı olarak da havzada 1975 yılından itibaren gölet ve sulama projesi sayısı 13’e ulaşmıştır. Burdur Gölü’ndeki seviye değişimine baktığımızda bazı yıllarda artış olmakla birlikte 1971 yılından itibaren su seviyesinde önemli bir düşüşün başladığı ve göl hacmindeki kaybın yüzde 35 oranına ulaştığı görülmektedir” diye konuştu.

Göletlerden vazgeçilsin, Burdur gölüne su verilsin

Burdur Gölünün su hacmindeki küçülmenin en büyük nedeninin, gölü besleyen su kaynakları üzerinde 13’ü bulan gölet ve sulama tesisleri ile göl havzasında bulunan sayıları 2 bin 900 civarındaki sondajlar olduğunun altını çizen Platform Başkanı Kemal Arslan, “göldeki küçülmenin tehlike sınırlarına ulaştığı günümüzde, kış ve bahar aylarında su taşıyan Akçay ve Karakent dereleri üzerine gölet yapılmaya kalkışıldığını AKP’li vekilden öğrenmekteyiz. Burdur Gölü’nü kurtarmak adına etkinliklerde bulunan kişi ve kuruluşları, göldeki daralmanın gerçek nedeni olan yanlış su politikalarına yönelik mücadeleyi öne alıp, Akçay ve Karakent göletlerinin yapımından vazgeçilmesi için başlattığımız mücadeleye destek vermeye bekliyoruz. AKP iktidarını da aklıselime davet ediyor; su tutmuş baraj ve göletlerden Burdur Gölü’ne yeterli oranda su vermeye, tarımda akılcı sulama yöntemlerini uygulatmaya, Akçay ve Karakent derelerine gölet yapımından vazgeçmeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/burdur-golunun-damarlarini-kesmeyin_123032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!