Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bürokratları "Usulsüz Elektrik" Çarptı!

Kaçak elektrik yüzünden 500 bin kişiye ceza kesen Enerji Bakanlığı bürokratları abonelik bedeli ödememek için kendi lojmanlarında usulsüz tüketim yapmışlar.

yapi.com.tr
Bürokratları "Usulsüz Elektrik" Çarptı!

Taraf'ın haberine göre, Türkiye’de, son dokuz yılda kaçak elektrik kullandığı için yaklaşık 500 bin vatandaş hakkında suç duyurusunda bulunan enerji bürokratlarının kendi lojmanlarında kullandığı elektrik de usulsüz çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Ankara Gölbaşı’nda bulunan ve yaklaşık bin bakanlık personelinin ikamet ettiği Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Lojmanları’nda kullanılan elektriğin, ortak sayaç sistemi ile tüketildiği belirlendi.

Yani, enerji bürokratları, elektriği abone olmadan tüketiyorlar. Bu da 2007 yılında çıkarılan elektriğin abonelik sistemi ile tüketilmesini öngören yönetmeliğe aykırılık teşkil ediyor.

Enerji bürokratlarının “usulsüz elektrik” kullanımı hikâyesi şöyle:

Kaçağı Sayıştay yakaladı

TEİAŞ’ın hesaplarını inceleyen Sayıştay denetçileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı enerji kitlerinde görev yapan genel müdür, genel müdür yardımcısı ve daire başkanının ikamet ettiği Gölbaşı’ndaki lojmanlarında “elektrik aboneliği” bulunmadığını tespit etti. Bunun üzerine incelemelerini derinleştiren Sayıştay, yaklaşık bin kişinin ikamet ettiği lojmanlarda hak arasında şantiye elektriği olarak nitelendirilen “ortak sayaç” üzerinden elektrik kullanıldığını belirledi. Denetim elamanlarının incelemesine göre, lojmanlarda tek bir abone bulunuyor. Ve tüm lojmanlara ortak saat üzeriden veriliyor. Abonelerin elektrik bedelleri ise, halk arasında “süzme saat” olarak nitelendirilen sistem üzerinden yaklaşık olarak hesaplanıyor.

Binaların iskânı yokmuş

Enerji bürokratlarının lojmanlarında kullanılan elektrik sistemi daha çok iskânı alınmamış binalarda mecburi olarak tercih ediliyor. Bu kapsamdaki binalarda, şantiye elektriği kullanılıyor. Vatandaşlar da, süzme saat olarak nitelendirilen sayaçlarla, tahmini elektrik tüketimini hesaplıyor.

Abonelik ücreti ödemekten kurtulmuşlar

Sayıştay denetçilerinin yaptığı incelemeye göre, lojmanlarında usulsüz olarak elektrik kullanan bürokratlar, elektrik aboneliği için gerekli olan mali yükümlülüklerden kurtuldu. Yani bürokratlar, elektrik aboneliği için ücret ödemek zorunda kalmadı. Ayrıca, yüksek miktarda tüketim söz konusu olduğu için bazı indirimlerden de faydalandılar.

Yönetmeliğe aykırı

Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetçilerin, TEİAŞ’ın hesaplarıyla ilgili hazırladığı raporda, enerji lojmanlarında kullanılan elektriğin, aynı bürokratlar tarafından çıkarılan yönetmeliklere aykırı olduğu vurgulandı. 2007 yılında çıkarılan elektrik piyasası yönetmeliğine göre, tüm abonelerin bireysel olarak abonelik işlemi tesis ettirmesi gerektiği vurgulanan raporda, dolaysıyla lojmanlarda kullanılan elektriğin mevzuata aykırı olduğu kaydedildi.

CHP’li Aykut Erdoğdu: Beş yıldır kaçak kullanıyorlar

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Enerji bürokratlarının lojmanlarında usulsüz elektrik kullanmalarını Meclis KİT Komisyonu gündemine taşıdı. Bürokratların beş yıldır mevzuata aykırı olarak elektrik kullandığını ifade eden Erdoğdu, lojmanlarda kalan bürokratların abonelik için geçtiğimiz günlerde harekete geçtiklerini ve konuyla ilgili Başkent elektrik ile yazışmaların başladığını kaydetti. Erdoğdu, elektrik aboneliği konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, konuyu yeni yasama döneminde Meclis gündemine yeniden taşıyacağını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/burokratlari-usulsuz-elektrik-carpti_111280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!