Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa Kent Müzesi’ne Kavuşuyor

1. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin örnek yapılarından biri olan ve 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yapılan bina, Bursa Büyükşehir Belediyesi

NTV-MSNBCb>1. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin örnek yapılarından biri olan ve 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yapılan bina, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce restore ediliyor.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, birimlerin yeni Adliye Sarayı’na taşınması dolayısıyla boşalan binanın bulunduğu bölgenin, imar planında kültür alanı olduğunu, bu nedenle yapının ‘Kent Müzesi’ olarak restore edilmesi fikrinin doğduğunu bildirdiler.
Hazineye ait binanın kullanım hakkının Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Bürosu’nun, binanın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırladığını kaydeden yetkililer, projelerin Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylanmasının ardından çalışmalara başlandığını kaydettiler.

YIL ORTASINDA AÇILACAK
Yetkililer, keşif bedeli 1.8 trilyon lira olan binanın güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının bir aydır devam ettiğini anlattılar. Bursa’nın tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgelerle, görsel sunum ve animasyonların yer alacağı Bursa Kent Müzesi’nin, bu yılın ortalarında açılması planlanıyor. Müzenin girişine, ziyaretçilerin Bursa’daki külliyeler, kozaklıklar, hamamlar gibi tüm anıtlarla bilgi sahibi olmaları amacıyla, kentin topografik maketi konulacak.
Müzenin 1. katında küçük ölçekli bir kütüphane, periyodik okuma salonu, dia ve multivizyon gösterilerinin yapılabileceği 40 kişilik çok amaçlı bir salon yer alacak. Tüm koridorları ‘geçici sergi mekanı’ olarak kullanılacak Kent Müzesi’nin iç donanımı ve sergilenecek objelerin temini amacıyla Bursalılardan, sivil toplum örgütleri ile kurum ve kuruluşlardan destek istenmesi öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-kent-muzesine-kavusuyor_3223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!