Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"İstanbul'un Avrupa Yeşil...

Bursa ve Trabzon, Avrupa Yeşil Başkentliğine Aday

2014 Avrupa Birliği (AB) yeşil başkentliğine aday olan Bursa ve Trabzon, Paris, Torino, Frankfurt ve Viyana gibi şehirlerle yarışacak. 2012'nin 'yeşil başkent'i olarak İspanya´nın kuzeyinde yer alan Vitoria-Gasteiz belirlenirken, 2013 içinse Nantes şehri seçilmişti.

yapi.com.tr
1 Bursa ve Trabzon, Avrupa Yeşil Başkentliğine Aday

Bursa ve Trabzon, 2014 yılı için 'Avrupa Yeşil Başkenti' ödülüne aday oldular. Başvuru sürecini tamamlayan ve teknik verileri toparlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, elde ettiği verileri ilgili mercilere ulaştırdı. Başvurular, Mart 2012'ye kadar uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve nihai listeye kalan şehirler, Nisan'da hazırladıkları sunumları iletecekler. 2014 Avrupa Çevre Başkenti ise Haziran'da açıklanacak. Bursa ve Trabzon, ödül için aralarında Viyana, Paris, Torino, Frankfurt, Rotterdam'ın da bulunduğu 17 şehirle yarışacak.

2010 yılında başlatılan projede, o yılın Avrupa Çevre Başkenti olarak Stockholm (İsveç) seçilmişti. 2011'de Hamburg (Almanya) ödülü alırken, bu yılın 'Avrupa Yeşil Başkenti' ise Vitoria-Gasteiz (İspanya) olarak belirlenmişti. Nantes (Fransa) ise 2013'ün 'Avrupa Yeşil Başkenti' olacak.

Nüfusu 200 bin kişiyi geçen şehirlerin katılabildiği ödül programında, şehirlerin eylem planları, şehir yaşamını her yönüyle kapsayan 12 gösterge üzerinden değerlendirmeye tutuluyor. Uzmanlar, küresel iklim değişikliğine yerel katkı, yerel ulaşım, sürdürülebilir arazi kullanımını kapsayan yeşil kentsel alanlar, doğa ve biyolojik çeşitlilik, yerel çevresel hava kalitesi, gürültü kirliliği, atık üretimi ve yönetimi, su tüketimi, atık su yönetimi, ekolojik inovasyon ve sürdürülebilir istihdam, yerel idarenin çevre yönetimi ve enerji verimliliği konularında aday şehirleri denetliyorlar.

Proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-ve-trabzon-avrupa-yesil-baskentligine-aday_90304.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Trabzon'u "Avrupa Yeşil Başkenti" adaylığından dolayı kutluyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!