Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bursa'da Anatolium AVM ve İKEA Yıkılıyor mu?

Bursa'da Anatolium Alışveriş Merkezi (AVM) ve İkea'nın bulunduğu arazinin satış ihalesinin Bursa 2. İdare Mahkemesince iptal edilmesi, iki büyük yatırımın yıkılacağına yönelik iddiaları gündeme getirdi.

yapi.com.tr / AA
Bursa'da Anatolium AVM ve İKEA Yıkılıyor mu?

Bursa'da Anatolium Alışveriş Merkezi (AVM) ve İkea'nın bulunduğu arazinin satış ihalesinin Bursa 2. İdare Mahkemesince iptal edilmesi, iki büyük yatırımın yıkılacağına yönelik iddiaları gündeme getirdi.
    
Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre, belediye, 1995'te, merkeze bağlı Alaşar köyündeki yaklaşık 94,5 dönüm araziyi şehirlerarası otobüs terminali yapmak için kamulaştırdı. Bu arazinin belli bir bölümüne terminal inşa eden belediye, plan değişikliğine giderek, kalan kısmı ticari alana çevirdi ve 2007'de yapılan ihaleyle yaklaşık 57,5 milyon liraya sattı. Söz konusu araziye, milyonlarca avroluk yatırımla Anatolium AVM ve İkea kuruldu.
    
Kamulaştırılan arazisinin bir bölümü, plan değişikliği sonucu ticari alanda kalan varislerden biri, kendisine konuyla ilgili bildirim yapılmadığı gerekçesiyle Bursa 2. İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, varisin başvurusunu haklı bularak ihaleyi iptal etti. Bunun üzerine, Bursa'daki büyük iki yatırımın yıkılacağı iddiaları gündeme geldi.
    
Belediye yetkilileri, davanın varis ile belediye arasında olduğunu, alışveriş merkezlerinin konuyla uzaktan yakından ilgilerinin bulunmadığını söyledi. Konuyla ilgili başka mahkemelerde açılan davaların belediye lehine sonuçlandığını ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:
    
''Bu mahkeme aleyhimize sonuçlandı. Kararı temyize götüreceğiz. Henüz herşey sonuçlanmış değil. Davaların sonucunda varis kazanırsa yatırımların yıkılması yine mümkün değil. Varisin ne kadarlık arazisi ticari alana girdiyse, satış fiyatı üzerinden değerlendirmeye gidilir ve belediye kişiye hakkını öder. Çünkü burada tazminata mahkum olacak belediyedir, yatırımlar ve inşa edenler değil. Benzer sorunlar, ülkenin dört bir yanında belediyelerin başına gelir. Çok büyük bir sıkıntı değil.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-anatolium-avm-ve-ikea-yikiliyor-mu_88891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!