Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa'da Ucuz Konut İhtiyacı Doğdu!

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası (BEMO) Başkanı Erdal Çelebi, kentte ucuz maliyetli konut ihtiyacının doğduğunu ve TOKİ eliyle bu doğrultuda projeler üretilmesi gerektiğini savundu.

yapi.com.tr
Bursa'da Ucuz Konut İhtiyacı Doğdu!

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, BEMO Başkanı Erdal Çelebi, Bursa'da bugün ayrık nizam konut projelerinde metrekare birim fiyatının 2 bin liradan başladığını belirterek, dar ve orta gelir grubunun ihtiyacını ikinci el konutlarla destekleme gayreti içinde olduklarını söyledi. "Bu kesimin sıfır projeden mülk edinme şansı yok" iddiasında bulunan Çelebi, "Metrekaresi 4-5 bin lira olan projeler de var. Bu projelerin alıcıları ise üst gelir grubu. Alternatif projeler olmadığı için yatırımcı 250-400 bin lira aralığında konut projesi görüyor. Ağırlıklı nüfusun asgari ücret bandında çalıştığı Bursa'da 300 bin liralık konutu kaç kişiye satabilirsiniz? Devletin bu noktada tekrar devreye girmesi gerekiyor. Ucuz maliyetle dar kesimin konut ihtiyacı karşılanmalı. TOKİ burada ön plana çıkıyor. Ancak TOKİ'nin de arsa rayici üzerinden her daireye 50-100 bin lira arsa bedeli yükleyici projeler yapmaması lazım. Arsa bedeli 100 bin liralık lokasyondaki projenin doğal olarak imalattaki maliyeti 200-220 bin lirayı buluyor. Alım gücü düşük insanların buna da yetişme şansı kalmıyor. Alternatif projelerle Bursa'nın geleceğine yön çizmek zorundayız. Müteahhitlerin de bu konuya eğilmesi gerekiyor" dedi. Çelebi, gayrimenkul fiyatlarına paralel olarak Bursa'da kira bedellerinin 400-1000 lira arasında değiştiğine de değindi.

Çelebi, son projelerle Bursa'nın daha da değerli hale geldiğini vurguladı. İzmir,  Ankara  ve İstanbul olmak üzere üç girişe sahip Bursa'dan İstanbul'a ulaşım süresinin Osmangazi Köprüsü ile birlikte yaklaşık 1,5 saate düştüğünü anımsatan Çelebi, "Otomotiv Test Merkezi'nin kurulduğu Yenişehir'den demiryolu projesi de geçiyor. İlçede ayrıca havaalanı bulunuyor. İnegöl ise Türkiye'nin en büyük mobilya üreticileri arasında yer alıyor. Yine Türkiye'nin en büyük teknoloji OSB projesi Bursa'nın güney batı üçgenine kuruluyor. Tüm bu gelişmeler Bursa'nm daha da değerlenmesini sağlıyor. Bugün taşı toprağı altın olan yer, Bursa'dır" dedi.

Konut fiyatları yüzde 20 arttı

Çelebi, konut fiyatı artışlarının yüzde 20'yi bulduğu Bursa'da, 2016 yılı konut satışlarının kasım ayı itibariyle 2015 yılını yakaladığını, yılsonu tahminlerinin ise geçen yılın yüzde 10 üzerine çıkmak olduğunu anlattı. "Ekim ayında eylüle göre satışlarımız yüzde 20 arttı. Devletimizin 2016 başı itibariyle yaptığı faizlerin indirilmesi gerektiği vurgusu ve bankalarımızın aldıkları kararlara rağmen faizleri 0,90 bandında tutması sektöre can suyu oldu. 20152016 yılını kıyasladığımızda rakamlarda belirgin bir artış var. Diğer yandan Bursa Ekim ayında yabancılara satışta 115 konut ile üçüncü sırada yer buldu" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursada-ucuz-konut-ihtiyaci-dogdu_153256.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!