Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa'ya Göç Tarihi Müzesi Kuruluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, kentte 8 bin 500 yıldan beri olan göçleri anlatmak amacıyla hazırlanan 'Bursa Göç Tarihi Müzesi', eylül ayının sonunda kapılarını ziyaretçilere açıyor.

yapi.com.tr
Bursa'ya Göç Tarihi Müzesi Kuruluyor

DHA'nın haberine göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte 'Bursa Göç Tarihi Müzesi'nde yapılan çalışmaları inceledi. Merinos fuar alanının doğu girişinde yer alan ve açılış hazırlıkları hızla sürdürülen müzeyi gezen Başkan Altepe, burada sergilenen objeler hakkında Erdönmez'den detaylı bilgi aldı.

Başkan Altepe, Türkiye'de bir ilk olan 'Bursa Göç Tarihi Müzesi'nin eylül ayı sonu itibariyle ziyaretçileriyle buluşacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından özel bir firmaya yaptırılan ve 1 yıl gibi kısa bir sürede çalışmaları tamamlanan müzede, 8 bin 500 yıllık göç tarihinin masaya yatırıldığını ve ziyaretçilerin göçlerle ilgili olarak ayrıntılı şekilde bilgilendirileceğini ifade eden Başkan Altepe, "Arşivler taranarak, göç etmiş ailelerle birebir görüşülerek, üniversitelerin desteği alınarak çok önemli bir birikim ortaya çıkartıldı. Göçler sırasında yaşananları yansıtan, canlandırılmış örneklerle de müze zenginleştirildi. Gelecek kuşaklara aktarılabilecek nitelikte, yeni bir kent hafızası oluştu" diye konuştu.

Müzelerin kentlerin hafızasını yansıtan eşsiz merkezler olduğunu dile getiren Başkan Altepe, bu kapsamda Bursa'ya tarih ve medeniyetin başkenti olarak birbirinden güzel eserler kazandırmaya gayret ettiklerini ifade etti.

Göç Tarihi Müzesi'nin Bursa'ya kazandırılan 8'inci merkez olacağını kaydeden Başkan Altepe, "Bursa, müzecilik konusunda yaptığı çalışmalarla Türkiye ve dünyaya, sesini güçlü bir şekilde duyurdu, bu işin öncüsü oldu. Bursa Göç Tarihi Müzesi, elde edilen bu başarıları taçlandıran daha da güzel bir eser olacak" dedi.

Bursa Göç Tarihi Müzesi, 8 bin 500 yıl önce Akçalar, 7 bin 500 yıl önce Ulupınar ve 8000'lı yıllardaki Yenişehir bölgelerine yapılan göçler esas alınarak hazırlandı. Kronolojik tarihe göre düzenlenen bölümlerde, son dönem Balkanlar ve Kafkaslardan yaşanan göçler de müzedeki yerini aldı. Müzede ayrıca, göçlerin Bursa'ya kazandırdıkları ve bugünkü Bursa'nın anlatımı üzerinde de duruldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursaya-goc-tarihi-muzesi-kuruluyor_123911.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!