Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Küçük Menderes'e Neşter

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda Neler Oluyor?

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda 2006 başından bu yana yaşanan gelişmeler, "Milli Park parselleri imara mı açılmak isteniyor?" endişesini yaratıyor.

yapi.com.tr
Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda Neler Oluyor?

b>Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda 2006 başından bu yana yaşanan gelişmeler, "Milli Park parselleri imara mı açılmak isteniyor?" endişesini yaratıyor. Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün restore ettirip 'Ziyaretçi Tanıtım Merkezi' olarak hizmete açtığı 116 yıllık tarihi binanın restoran yapılmak istenmesi, milli park yasalarına rağmen inşaatlara ve otel yapımlarına başlanması bu endişeleri güçlendiriyor. Milli Park sınırları içerisinde kalan Eski Doğanbey Köyü halkı ise Orman Bakanı Osman Pepe'nin tarihi yapının restorasyonu sonrası açılışta verdiği sözlere rağmen yaşanan gelişmelere karşı çaresiz.

Hastaneden müzeye
Eski Doğanbey Köyü içerisinde yer alan bina, Rumlar tarafından hastane olarak yapılmıştı. Yapı, mübadelenin ardından ilkokul olarak kullanıldı. Restorasyonun ardından 19 ay Ziyaretçi Tanıtım Merkezi adıyla hizmet veren binayı, köylüler ve pek çok insan "müze" olarak adlandırıyordu. Çünkü bina içerisinde 1966 yılında milli park ilan edildiğinden bu yana kaçak avcılardan ele geçirilen yüzlerce kuş tahniti ile yaban domuzundan yunusa, Akdeniz fokundan oklu kirpiye pek çok memeli hayvan ile sürüngen sergileniyordu.

İddialara göre, 116 yıllık tescilli tarihi yapının ve bölgenin kaderi 2006 şubat ayında gerçekleşen bir ziyaret ile değişti. Ankara'dan gelip bölgeyi gezen bir milli park yetkilisi, buranın restoran olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna vardı ve merkezin kapısına kilit vuruldu.

Bölge halkının ve sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine ve yerel / ulusal basında çıkan bütün yayınlara rağmen merkezin açılması yönünde bir gelişme kaydedilemedi. Aydınlı olan Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç'un bölgeyi ziyareti de sonuç alınmasında etkili olamadı. Aksine, bakanın ziyaretinin gerçekleştiği günlerde milli parkın bir parçası olan Büyük Menderes Deltası lagünlerine sadece 200 metre mesafede bir inşaatın temeli atıldı.

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın durumu belirsizliğini koruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-menderes-deltasi-milli-parkinda-neler-oluyor_48989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!