Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyük Menderes'te Büyük Temizlik

Nesilleri tükenme tehdidi altında bulunan tepeli pelikanlarına ev sahipliği yapan Büyük Menderes Deltası, kuşların yaşamını tehdit eden 'eski' balıkçı ağlarından temizlendi. Doğada 120 yıl boyunca bozulmadan kalan naylon ağlar ve suyu ağır ağır zehirleyen kurşun ağırlıklar tek tek toplandı.

yapi.com.tr/AA
Büyük Menderes'te Büyük Temizlik

Türkiye ’nin en büyük sulak alanlarından Büyük Menderes Deltası'nın kuşları tehdit eden terk edilmiş, unutulmuş balıkçı ağlarından temizlendi. ‘Tepeli Pelikanlarını Koruyoruz’ projesi kapsamındaki temizlik, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü, EKODOSD ve Doğanbey Su Ürünleri Kooperatif Başkanlığı işbirliğiyle gerçekleştirildi.

EKODOSD’dan yapılan açıklamada çalışma şöyle anlatıldı:

"Nesilleri küresel ölçekte tehlike altında bulunan tepeli pelikanlar ile birlikte 256 ayrı kuş türüne de ev sahipliği yapan Büyük Menderes Deltası, Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park Müdürlüğü, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından yürütülen çalışmayla buradaki kuş türlerinin yaşamlarını tehdit eden terk edilmiş ağlardan temizlendi. Kuşların yumurta bıraktığı alanlardaki ağlar, yumurtadan çıkan yavruların yaşamını etkilememesi için kaldırıldı. 120 yıl boyunca doğada çözünmeden kalan ağlar ve suyun içinde toksik hale gelen kurşunlar denizden toplanarak teknelere taşındı. Kuşların ürediği Karina Dalyan'ındaki deniz börülcelerinin içinde bulunan pinterler (bir tür tuzaklı ağ) teknelere çıkarıldı. Ağlarla birlikte denize atılan ve kıyılarda biriken tüm plastik kaplar, pet şişeler toplandı."

Temizlik devam edecek

Büyük Menderes Deltası Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park Müdürü Erdinç Kutsal da yaptığı açıklamada, Karina Dalyan'ında terk edilen tüm ağları ve kıyıda biriken plastikleri EKODOSD üyeleri ve Doğanbey Su Ürünleri Kooperatifi balıkçılarıyla birlikte temizlediklerini söyledi.

Kutsal, "Delta ekosistemini olumsuz etkileyen bu tür atıkları sürekli denetleyerek, yine elbirliğiyle temizleyeceğiz. Alanda yine işbirliği yaparak bilinçlendirme çalışmalarıyla bu tür kirlilikleri engelleyeceğiz. Deltada kuşların yaşamlarını tehdit eden tüm sorunlardan uzak özgür bir şekilde uçtuğu sağlıklı bir ekosistem için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de, "Büyük Menderes Deltası'ndaki tepeli pelikanları, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Bilim adamlarıyla birlikte izlemeye devam ediyor ve onların yaşam alanlarına olan tehditler konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-mendereste-buyuk-temizlik_121783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!