Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir Belediyesinden Tarihe Büyük Koruma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yılların ihmali ve depremler nedeniyle hasar gören ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi eserlerin

İBBb>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yılların ihmali ve depremler nedeniyle hasar gören ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi eserlerin yenilenmesi çalışmalarını sürdürüyor. Küçük Ayasofya'dan sonra, şimdi de Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi'nin restorasyon çalışmalarına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi, tamamlanan İstanbul Surları restorasyonunun ardından, geçtiğimiz günlerde Küçük Ayasofya Camii'nde çalışmalara başlamıştı. Şimdi de İstanbul'un en önemli Padişah camilerinden Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi'nin onarım ve restorasyon çalışmalarına başlandı. Fatih'teki Sultan Selim Semti'nde bulunan, mimarisi, iç ve dış tezyinatıyla önemli özellikler taşıyan Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi, o dönemde şehrin ulaşılması en güç mahallelerinden birinde inşa edilmişti.

Bir taraftan derin bir sarnıç, diğer taraftan da Kırk Merdiven Uçurumu ile çevrili bir tepe üzerinde kurulan Külliye, 1516-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim Han'ın hatırasına, oğlu Kanuni Sultan Süleyman Han tarafından yaptırılmıştı. Camii, imarethane, türbe, hamam ve sıbyan mektebinden oluşan külliyenin imaret ve hamamı günümüze kadar ulaşmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-belediyesinden-tarihe-buyuk-koruma_3521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!