Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir, Haydarpaşa'yı Otel Yapıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, tarihi Haydarpaşa Gar Binası'nı otele çevirerek, hem 'Vizyon Anıt Projesi'ni aradan çıkarmaya, hem de yılda minimum 4,7 milyar dolar gibi bir gelir elde etmeye hazırlanıyor.

Birgün Gazetesi/Bığaç YÜZGÜLimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\54778.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, tarihi Haydarpaşa Gar Binası'nı otele çevirerek, hem 'Vizyon Anıt Projesi'ni aradan çıkarmaya, hem de yılda minimum 4,7 milyar dolar gibi bir gelir elde etmeye hazırlanıyor. Çalışmanın proje aşamasını tamamlandığı ve Haydarpaşa Garı'nın otele dönüştürülmesi ile ilgili uygulamanın; önümüzdeki günlerde hayata geçirileceği belirtiliyor. Projeye göre, 99 yıldır TCDD'nin ilk kalkış noktası olarak kullanılan binanın, TCDD'den, 20 yıl vadeli olarak devrahnacağı ve söz konusu otelin yapımına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından '2010 Yılında Avrupa'nın Kültür Başkenti İstanbul' çalışmalarına yetiştirilmesi için, bizzat Kadir Topbaş'ın talimat verdiği de kaydediliyor.

En büyük talip Adia

Tarihi gar binasının devralınmasının ardından, hızlı bir biçimde otelin inşası ve işletmeciliği için ihale sürecine girileceği de hatırlatılırken, Çırağan Sarayı'nın da 49 yıllığına kiracısı olan Arap ADİA firmasının, ihale için en büyük teklifi vermeye hazırlandığı vurgulanıyor. ADİA firması yetkililerinin, konu ile ilgili olara geçen hafta içinde İstanbul ve Ankara'da çok çeşidi ikili görüşmeler yaptıkları ve ihale sürecinde, yıllık olarak 4,7 ile 6 milyar dolarlık bir yıllık kira bedelini vermeye hazır olduklarını ifade ettikleri belirtiliyor. İhaleye, ADİA firması ile birlikte, Ritz Carlton Otelleri'nin de sahibi olan Marriott Hotel Company'nin de aralarında bunduğu beş firmanın daha katılmaya hazırlandığı, ancak söz konusu şirket temsilcilerinin, ADİA'nın önermeyi planladığı 4,7 milyar dolarlık teklifi çok yüksek buldukları da ileri sürülüyor.

'Vizyon Otel' olacakmış
Yaklaşık beş yıldır sürekli olarak gündemde tutulan ve İstanbul'un bir vizyon anıta ihtiyacının bulunduğu tartışmalarına da, bu otel ile son noktanın konulmuş olunacağı ve otelin; uluslararası platformda, 'İstanbul'un Vizyonu' olarak lanse edileceği de vurgulanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-haydarpasayi-otel-yapiyor_54778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!