Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyükşehir'den AB'ye Yönelik 5 Ayrı Proje

Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği’ne (AB) hazırlık ve İstanbul’da sosyal diyalogun güçlendirilmesi amacıyla AB programları ve MEDA (Avrupa-Akdeniz Ortaklığı) kapsamında yerel yönetimler için oluşturulmuş Med-Pact programına yönelik olarak 5 ayrı proje hazırladı.

ibb.gov.tr
Büyükşehir'den AB'ye Yönelik 5 Ayrı Proje

b>Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği’ne (AB) hazırlık ve İstanbul’da sosyal diyalogun güçlendirilmesi amacıyla AB programları ve MEDA (Avrupa-Akdeniz Ortaklığı) kapsamında yerel yönetimler için oluşturulmuş Med-Pact programına yönelik olarak 5 ayrı proje hazırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi bugünkü birleşiminde, AB politikalarının tasarlayıcısı ve koordinatörü olan Avrupa Komisyonu tarafından da kabul edilen projelere katılım ve şartlı bağışın kabulü için oybirliğiyle Başkan Kadir Topbaş’a yetki verdi. Projelerin bütçelerinin büyük bölümü AB Fonları ile sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanacak.

AB desteğiyle tarihi kültürel miras korunacak, İETT şoförleri eğitilecek
AB desteğini alan projeler kapsamında Akdeniz havzasındaki liman şehirlerinde sürdürülebilir bir turizm uygulaması oluşturularak tarihi-kültürel miras korunacak, İETT şoförleri eğitilecek, elektronik atıklar kontrol altına alınacak ve azaltılması sağlanacak, İstanbul’un kentsel hava kalitesi desteklenecek, konutlarda enerji verimliliği sağlanacak. Projeler şöyle;

1- Afet Stratejisi İletişim Paketi (ASJİP) Yöneticisi Eğitim Projesi

“Yenileşme ve Değişim İçin Türkiye’de Sosyal Diyalogun Güçlendirilmesi” çağrısı kapsamında hazırlanan projenin tarafları İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve Hizmet-İş Sendikası. Proje kapsamında seçilen 200 İETT şoförü; güvenli sürüş teknikleri, iş sağlığı ve güvenliği, stres yönetimi, ilkyardım ve haritalama ile afet koordinasyonu konularında eğitilecek. Eğitimler sonucunda yapılacak sınavda başarılı olan şoförlere sertifika verilecek. Büyükşehir Belediyesi, tahmini bütçesi 100 bin euro olan projeye herhangi bir maddi destek vermeyecek.

2- İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi (SMILE)

12 Mart 2007- 14 Eylül 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek projeyle elektronik malzemelerin sürdürülebilir yönetimi için yerel, bölgesel ve ulusal düzeydeki politikalar, teknik bilgiler, eylemler ve mevzuat desteklenecek. Elektronik atıkların azaltılması için kanunlarının, anlaşmaların, idari mali araçların uygulanması sağlanacak ve personelin eğitilmesi için plan ve öneriler oluşturulacak. Toplam bütçesi 739 bin 899 euro olan projeye Avrupa Komisyonu 495 bin euro hibede bulunacak. Lider kuruluş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bütçenin yüzde 23.21’i olan 171 bin euroyu karşılayacak. Projenin diğer iki ortağı ÇEVKU ve Yunanistan Ekolojik Dönüşüm Derneği ise bütçeye 73 bin euro katkıda bulunacak.

3- İstanbul’da Kentsel Hava Kalitesi Yönetimi İçin Coğrafi Bilgi Sistemi Tabanlı Karar Destek Sisteminin Geliştirilmesi Projesi

1 Şubat 2007-30 Ocak 2009 tarihleri arasında uygulanacak projenin amacı kentsel hava kalitesi yönetimi için özel bir karar destek sisteminin geliştirilmesi. Geliştirilecek sistem diğer şehirlere de örnek olacak. İstanbul’da hava kalitesi hava kalitesi yönetimini oluşturacak proje kapsamında çok amaçlı emisyon envanterleri hazırlanacak ve hava kalitesi modellemesi yapılacak. Toplam bütçesi 314 bin euro olan projeye Avrupa Komisyonu 160 bin euro sağlayacak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 140 bin euro, Dokuz Eylül Üniversitesi de 14 bin 400 euro katkıda bulunacak.

4- Avrupa’da Çok Katlı Sosyal Konutlarda Sürdürülebilir Çatı Uzantı Sistemleri İçin Yeni Teknoloji Uyarlaması (SURE-FİT)

Sure-Fit Projesi, Avrupa’da çok katlı konutlarda daha iyi enerji verimliliği için çatı uzantı sistemlerinde bir teknoloji olan ‘Retrofit’ hakkında bilgi ve deneyim aktarımı sağlamayı, Türkiye de dahil bütün AB’ye aday ülkelerde bu yeni teknolojiyi geliştirmeyi amaçlıyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projede ‘paydaş’ sıfatıyla finansal, kurumsal ve yasal konularda uzman çalışma gurubu içinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma kapsamında İstanbul’daki çatı uzantılarının yenilenmesi amacıyla uygun olan binaların seçiminde ve analiz edilmesinde görev alacak, bu amaçla paneller düzenleyecek ve uzmanların kent planı ile bina tasarımı geliştirebilmelerini sağlayacak. Bütçesi 1 milyon 682 bin euro olan proje, tamamen Avrupa Komisyonu’nun finansmanıyla gerçekleştirilecek.

5- Kentleri Yeniden Canlandıracak ve Sürdürülebilirliği Güçlendiren yenilikçi Akdeniz Ekonomik Kalkınmasına Yardım Edecek Eylemler (ARCHIMEDES)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Venedik Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen projeyle, Akdeniz havzasındaki liman kentlerinde sürdürülebilir bir turizm uygulaması oluşturulmasının yanı sıra, değeri bilinmeyen tarihi ve kültürel mirasın hak ettiği değere kavuşturulacak. Ocak 2007-Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek proje kapsamında bu amaca uygun olarak şehirler arasında bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanacak. Bütçesi 734 bin euro olan projeye Avrupa Komisyonu 580 bin euro hibe edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 23 bin euro katkı sağlayacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehirden-abye-yonelik-5-ayri-proje_50259.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!