Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir'e Deniz Ulaşımı Eleştirisi

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımına gerekli önemi vermediğini savunarak eleştirdi. Deniz Ticaret Odası'nın Haziran ayı Meclis toplantısında konuşan Dologh, Belediye'nin deniz ulaşımı politikası olmadığını savundu.

Yeni Asır Gazetesi
Büyükşehir'e Deniz Ulaşımı Eleştirisi

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımına gerekli önemi vermediğini savunarak eleştirdi. Deniz Ticaret Odası'nın Haziran ayı Meclis toplantısında konuşan Dologh, Belediye'nin deniz ulaşımı politikası olmadığını savundu. Denizcilik konusunda belediyenin kendilerine bugüne kadar hiç danışmadığını, Kocaoğlu'nun bu konuda danışmanı olup olmadığını bilmediğini belirten Dologh, kent içi trafiğinin çözümü için denizden de azami derecede yararlanılması gerektiğini vurguladı.

2001 yılında 450 bin aracın ve 15 milyon 314 bin yolcunun taşındığı deniz ulaşımında geçen yıl sonunda 352 bin araç ve 13 milyon 736 bin yolcunun taşındığına dikkat çeken Dologh, deniz ulaşımının özendirilmediği için araç ve yolcu sayısının düştüğünü belirtti.

Halk barıştırılmalı

Şu anda günlük 45 bin yolcu ve bin 300 olan araç taşıma sayısının Belediye şirketi İZDENİZ tarafından 50 bin yolcu ve bin 400 araç hedeflendiğini ifade eden Dologh, "2001 ile 2008 yılını değerlendirdiğimiz deniz taşımacılığında bir düşüş var. Bu deniz taşımacılığının özendirilmediğini gösteriyor. Herşeyden önce Belediye'nin bu konuda bir politikası olması lazım. İzmirlileri deniz taşımacılığına yönlendirmeliler. Şu anda körfezde 24 gemi ile taşımacılık yapılıyor. Belediye, 2010 yılı sonundan itibaren yeni gemilere kavuşulacağını söylüyor. Urla yada Güzelbahçe'den mutlaka şehir merkezine vupar ve modern-hızlı feribot seferleri konulmalı. Bu tür girişimlerle hem kent trafiği rahatlayacaktır hem de otopark sorunu çözülecektir. İskelelerde büyük otoparklar oluşturulması ve gemiyi kullananlara bu otoparklar ücretsiz olmalı. İzmir halkı denizle barıştırılmalı" diye konuştu.  Meclis toplantısında diğer üyeler de denizcilik sektörü hakkındaki görüşlerini iletti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehire-deniz-ulasimi-elestirisi_70392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!