Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Buzdolabı Satışları ÖTV İndirimi ile Arttı

Arçelik, ilk 2.5 haftada buzdolabı satışlarının yüzde 60, çamaşır ve bulaşık makinesi satışlarının ise yüzde 30 arttığını açıkladı.

yapi.com.tr
Buzdolabı Satışları ÖTV İndirimi ile Arttı

Arçelik, satışlarında ÖTV indirimi ile oluşan artışı nisan sonuna kadar sürdürebilmek ve Türkiye’nin enerji verimliliğine katkıda bulunmak amacıyla Beyaz Eşya İle Kalkınma Paketi’ni hayata geçirdi. Dünya'nın haberine göre, kampanyaların tanıtım toplantısında “İlk 2.5 haftada ÖTV indiriminin satışlara etkisi çarpıcı oldu” diyen Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, bu süreçte buzdolabı satışlarının yüzde 60, çamaşır ve bulaşık makinesi satışlarının yüzde 30 arttığını açıkladı. En hareketli iller Mersin, Zonguldak, Antalya, Ordu, Aydın, İzmir, Bursa ve Kocaeli olarak öne çıkıyor. Arçelik’in verilerine göre indirim tüketiciyi evinden çıkarttı; Arçelik mağazalarına giriş çıkışta son 2.5 haftada yüzde 30 artış yaşandı. Pazarın bu yıl yüzde 3 ila 5 büyümesini beklediklerini açıklayan CEO Bulgurlu, talebin erkene çekildiğini, Nisan ayından sonra ekonomi iyi giderse pazardaki hareketliliğin de sürmesini umduklarını söyledi.

100 liralık fatura 70’e iniyor, A+ ÖTV’siz olsun

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, ÖTV indiriminin beyaz eşya sektörü için çok kritik bir zamanda hayata geçtiğini belirterek, “Üretici, perakendeci, tüketici olan herkes bu dönemden pozitif etkilenecek. ÖTV indirimi sektörün hareketlenmesi, tüketicinin kazanması ve hanelerin enerji dostu evlere dönüşmesi için doping etkisi sağlayacak” dedi.

Arçelik, pazardaki hareketliliği, enerji verimliliği yüksek ürünlere geçerek Türkiye’nin enerjiden kaynaklanan cari açığını düşürebilmek için de bir fırsat olarak değerlendiriyor. Türkiye’deki tüm buzdolaplarının en verimli A+++ enerji sınıfındaki ürünlerle yenilenmesi durumunda, 4.500 MW kurulu güce sahip bir güneş enerjisi santralinin ürettiği enerji kadar tasarruf sağlanıyor. Bu enerji miktarı, Ankara ve İzmir’deki hanelerin toplamının yıllık elektrik enerjisi tüketimine karşılık geliyor. Beyaz eşyaların bir hanedeki elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştirdiğini söyleyen Bulgurlu şöyle devam etti: “Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın olmak üzere 4 ana beyaz eşyasını en ileri enerji sınıfındaki ürünle değiştiren bir ailenin elektrik faturasında yılda yaklaşık yüzde 30 tasarruf yapılıyor. Bu değeri hem tüketiciler hem de ülkemiz için kaldıraç olarak kullanabilmek amacıyla ÖTV sisteminin enerji sınıflarına göre yeniden düzenlenebileceğine inanıyoruz.”

Açıklanan kampanyalar kapsamında Arçelik ve Beko’dan buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi alanlara fırın veya kurutma makinesi hediye ediliyor. Doğa dostu ev paketi kampanyası kapsamında ise Arçelik markalı A+++ model buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesinden oluşan ürün paketi, yüzde 6,7 ÖTV indirimine ek olarak 1.000 TL indirimle satışa sunuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buzdolabi-satislari-otv-indirimi-ile-artti-_156405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!